Soyer: İzmir’de Pandemi EXPO’su düzenlemeye talibiz

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin (ETİK) düzenlediği “Zoom Tv Buluşmaları”na konuk olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de “Pandemi EXPO’su” düzenlemek istediklerini söyledi. “Bizim bütün dünyaya söyleyeceğimiz bir şey var: Bu topraklar iyi yaşarsınız. Bu topraklarda uzun yaşarsınız” diyen Soyer, “Önümüzdeki hafta Pandemi EXPO’su yapmaya talip olduğumuzu söylemek için Dünya Sağlık Örgütü’ne gidiyoruz” diye konuştu.

ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler’in yönettiği, turizmci Cem Kınay’ın da katıldığı etkinlikte konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir ve bölge turizmi için “İzmir Turizm Stratejisi”ni hazırladıklarını, sağlık turizminin en önemli başlıklardan biri olduğunu söyledi. İzmir’in 2015 ve 2020 adaylıklarıyla iki kez büyük EXPO’ya talip olduğunu hatırlatan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her ikisinde de ‘herkes için sağlık’ temasıyla aday olduk. Oradaki sağlık ‘well-being’ anlamında bir sağlık. Tıp anlamında bir sağlık değil sadece, çok daha geniş bir kavrayış içinde. Aynı zamanda keyfi, eğlenceyi, uzun yaşamayı hak etmeyi, her şeyi içine alan bir kavram. Bu topraklar en iyi yaşanacak topraklar. Bu coğrafya yediğinle, içtiğinle, havasıyla, iklimiyle en sağlıklı yaşanacak coğrafya.”

Bu coğrafyanın, bu toprakların sağlık için dünyaya söyleyecek çok sözü olduğunun altını çizen Tunç Soyer, “Onun için bir müjde vereyim. Dünya Sağlık Örgütü’ne gidiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’ne bir özel temalı EXPO yapmak için, Pandemi EXPO’su yapmak için talip olduğumuzu, bu konuda onların da desteğini istediğimizi söylemek üzere önümüzdeki hafta gidiyoruz. Ve izmir için böyle bir adaylığı teklif ediyoruz” dedi. “Bizim bütün dünyaya söyleyeceğimiz bir şey var: Bu topraklar iyi yaşarsınız. Bu topraklarda uzun yaşarsınız. Bu topraklarda çok sağlam bir tıp var” diyen Soyer, şu görüşleri dile getirdi:

“Bunu nereden biliyoruz? Aslında mevcutta yaşadığımız krizde nasıl başarılı bir performans gösterdiğini biliyoruz tüm sağlık personelimizin. Köklerimiz bunu söylüyor bize. Komutan Agamemnon, iki bin yıl önce yaralılarını tedavi ettirmek için Balçova’daki termalleri kullanmış. İnsanlık tarihinin bildiği en büyük tıp adamı Galenos, Bergamalı. Tıbbın sembolü bu topraklardan çıkmış. Çift başlı yılan, Bergama’dan çıkmış. Müzikle tedavi diye bir şeyi iki bin sene önce bulmuş hemşehrilerimiz, atalarımız.”

933 kez okundu.