İçişleri Bakanlığı’ndan piknik düzenlemesi

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni normalleşme düzenlemelerine ilişkin genelge yayınlandı. 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, korona virüs hastalığıyla mücadele önlemleri kapsamında uyuması gereken kurallar ve koşullar dile getirildi.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokallerinin (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran 2020 Pazartesi günü belirlenen kurallar çerçevesinde saat 22.00’a kadar hizmet vermeye başlayacak. Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmelerde saat sınırlaması olmayacak.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri ve benzeri işletmelerin 1 Haziran 2020 Pazartesi günü belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’a kadar, spor merkezleri/tesislerinin 24.00’a kadar hizmet vermeye başlayacak.

Daha önce genelge ile kısıtlanan park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma ve benzeri faaliyetlere (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak dışında olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi günü başlanacak.

Geçici süreliğine faaliyetleri durdulan giyim pazarları (sosyete pazarı) olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarlarda belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi günü faaliyetlere başlayacak.

1 Haziran 2020 gününden başlayarak faaliyet konularında hizmetlere başlanabilmesi için valilik / kaymakamlıklarca belirtilen çerçevede kararlar alınacak. Söz konusu faaliyetler için Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen kuralların ilgili işletmecilere / esnafa bildirilecek.