Sokağa çıkma kısıtlamasına yaşlara göre yeni düzenleme

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü vatandaşlarla 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlere yönelik sokağa çıkma yasağı / kısıtlamasına ilişkin genelge yayınladı. 

  • 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar 31 Mayıs 2020 Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına uymak ve maske takmak kaydıyla sokağa çıkabilecek.
  • 18 yaş altı çocuklar ve gençler 03 Haziran 2020 Çarşamba ve 05 Haziran 2020 Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına uymak ve maske takmak kaydıyla sokağa çıkabilecek.
  • 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlardan SGK veya vergi kaydı olanlar, çalışma, ticaret ve iş hayatı içinde faaliyetlerini yürütmek üzere sokağa çıkabilecek.
  • 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.
  • 18-20 yaş arasındaki gençler için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. 
  • Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamındaki çocuklar ve gençler, ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek. 

Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç oluşturan davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında adli işlemler başlatılacak.

959 kez okundu.