Sanal ticarete destek Egeli ihracatçıyı sevindirdi

Egeli ihracatçılar, fuarların ve ticaret heyetlerinin iptal edildiği koronavirüs pandemisi sürecinde dijital fuarlar ve ticaret heyetleri düzenlemek için harekete geçti. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Türkiye’nin ilk dijital fuarını 1-3 Haziran 2020 tarihlerinde Shoedex 2020 Ayakkabı ve Saraciye Fuarı adıyla düzenleyeceği belirtildi.

İlk sanal fuarın yaşama geçirilmesine kısa süre kala Resmi Gazete’de yayımlanan pazara girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Egeli ihracatçıyı sevindirdi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, kararı Türkiye’nin ihracatı açısından bir milat olarak nitelendirdi.

Bu destekle birlikte ihracatçıların sanal ticaret heyeti, sanal fuar organizasyonu ve Ticaret Bakanlığı’nca onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklerinin destek kapsamına alındığını kaydeden Eskinazi, sanal ticaret heyeti düzenleyen işbirliği kuruluşlarının faaliyet giderlerinin yüzde 50 oranında destekleneceğini dile getirdi. Jak Eskinazi, “Bu destek faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenecek. İşbirliği kuruluşa verilen destek, firmalarımıza daha az katılım bedeli olarak yansıyacak” dedi.

Sanal fuar organizasyonlarında da işbirliği kuruluşlarının giderlerinin yüzde 50 oranında, faaliyet başına 100 bin dolara kadar destekleneceğini hatırlatan Eskinazi, “Bu da firmalarımıza daha az katılım bedeli anlamına gelecek” diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklerinde yüzde 60’a kadar destek kapsamına alındığını belirten Jak Eskinazi, 2020 yılı sonuna kadar e-ticaret sitelerine gerçekleştirilecek üyeliklerin yüzde 80 destekleneceğini dile getirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, klasik pazarlama yöntemlerinin durduğu ortamda ihracatçı firmaları e-ticaret sitelerine üye olmaya davet etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde oluşturulan Sanal Fuarlar ve Ticaret Heyetleri Komitesi’nin bir aydır çalıştığını anlatan Eskinazi, komiteye Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar’ın başkanlık ettiğini belirtti.

Komitenin, ilk sanal ticaret heyeti düzenlemesinin 13 – 14 – 15 Mayıs 2020 tarihlerinde Özbekistan Sanal Ticaret Heyeti Organizasyonu olduğunu anlatan Eskinazi, ikinci etkinliğin 27 – 28 – 29 Mayıs 2020 tarihlerinde Kenya Ticaret Heyeti olarak planlandığını söyledi. Jak Eskinazi, komitenin 15 – 19 Haziran 2020 tarihleri arasında Hindistan’a yönelik, 22-23 Haziran 2020 günlerinde ise Güney Kore’ye dönük sanal ticaret heyeti etkinliği için çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

589 kez okundu.