Alman hükümetinin Türkiye için seyahat uyarısı sürüyor

Alman hükümeti, Avrupa’da koronavirüsle mücadele sürecinde olumlu gelişmelerin sürmesi durumunda, 31 Avrupa ülkesi için seyahat uyarısını kaldırmayı planlıyor. Almanya hükümeti tarafından hazırlanan “Avrupa İçi Turizmi Etkinleştirme Kriterleri” başlıklı taslak belgenin 27 Mayıs 2020 Çarşamba günü kabul edilmesi bekleniyor.

15 Haziran 2020 gününden başlayarak seyahat uyarılarının kaldırılması öngörülen ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Taslak belge kapsamında seyahat uyarısı kaldırılması öngörülen ülkeler şunlar:

“Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan + İngiltere + İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn.”

Federal Turizm Ofisi’nce hazırlanan taslak belgede, “Turizmin canlanması hem gezginler hem de Alman seyahat endüstrisi ve ilgili hedef ülkelerdeki ekonomik istikrar için önemlidir” deniyor. Belgede ayrıca ülkeler, mesafe kurallarına ve el hijyenine uyulması, maske takılması ve odaların havalandırılması ve dezenfeksiyonu için “sürdürülebilir konseptler” geliştirmeye özendiriliyor.

Seyahat uyarısının kaldırılması, tatil sezonu için zamanında Avrupa’daki sınır ötesi yaz gezileri için bir başlangıç ​​işareti olarak değerlendiriliyor. Seyahat uyarısının, her bir ülke için riskleri gösterecek olan bireysel seyahat tavsiyesi ile değiştirileceği belirtiliyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, 17 Mart 2020 günü o güne kadar görülmemiş bir adım atarak dünya çapında seyahat uyarısı yayınlamıştı. Seyahat uyarısı 29 Nisan 2020 günü uzatılmıştı. 

593 kez okundu.