Şehirler arası yolculuklarda “HES kodu” uygulaması başladı

Sağlık Bakanlığı, “Hayat Eve Sığar” (HES) uygulaması kapsamında şehirlerarası ulaşımda kullanılmak üzere “HES kodu” uygulaması başlattı. Kontrollü sosyal yaşam ve yolculuk izni için gereken HES kodu kullanıma açıldı.

HES kodu mobil uygulama üzerinden oluşturulacağı gibi aynı zamanda kısa mesaj yoluyla da alınabilecek. Bu kod ilk önce şehirlerarası ulaşımda kullanılacak, uçak ve tren yolculukları bu kod kullanılarak yapılabilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre, yolculuklarda sağlık durumlarının denetimi ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre önlem alınacak. Eğer bir yolcuya virüs bulaştığı belirlenirse, yolculuk sırasında ilişki kurduğu kişiler izlenecek.

HES kodu uygulamasıyla yolculuklarda tüm yolcuların güvenliği sağlanmaya çalışılacak. HES kodunun şehirler arası yolculuklar yanında, iş yerlerinde ve bireysel iletişim gerektiren tüm kamusal mekanlarda kullanılması hedefleniyor.

Vatandaşlar, HES uygulamasıyla HES kodu oluşturabilecek, kodun süreyle kısıtlayabilecek, paylaşabilecek, silebilecek. Vatandaşlar, HES uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

HES kodunun kısa mesaj seçeneğiyle alınabilmesi için HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla TC kimlik numarası, kimlik seri numarasının son dört hanesi ve paylaşım süresi gün sayısının yazılıp ve 2023’e kısa mesaj gönderilmesi gerek. Bu durumda HES kodu telefona kısa mesaj olarak iletilecek. Paylaşım süresi belirtilmemesi durumunda kodun süresi bir yılla sınırlandırılacak.

548 kez okundu.