Ramazan Bayramı’nda trafik önlemleri alınacak

Ülke genelinde sokağa çıkma yasağının / kısıtlamasının uygulanacağı Ramazan Bayramı’nda karayollarında sıkı denetim uygulanacak. Şehirlerarası yolcu taşımacılığında yüzde 50 kapasite uygulaması sürecek. 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile tarım ürünleri hasatında çalışacak vatandaşlan izin belgeleriyle yolculuk yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nca 81 il valiliğine gönderilen genelgede, bayram tatilinin 23-26 Mayıs 2020 tarihleri arasında dört gün planlanmasına karşın trafik önlemlerinin 22-27 Mayıs 2020 tarihleri arasında altı gün süreyle uygulanacağı belirtildi. Her bayramda olduğu gibi, bu bayramda da karayollarında oluşturulacak denetim noktalarının yanı sıra havadan denetimlere de ağırlık verileceği dile getirildi.

Terminallerde ve ara istasyonlarda denetimler artırılacak, terminal ve izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına ve korsan taşımacılığa izin verilmeyecek. Sefere çıkan bütün otobüsler denetlenecek, şoförleri kural ihlali yapmamaları, sürücü ve yolcuları seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirilecek.

Denetimlerde, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda araç sürücüleri durdurularak yüz yüze iletişim kurulacak. Otobüs sürücüleri ve uzun yoldan gelen sürücüler, 02.00 – 08.00 ve uykusuzluk/yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu 05.00 – 07.00 saatleri arasında araç dışına davet edilecek, denetlenecek ve dinlenmeleri sağlanacak.

Hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı güzergahlarda radar denetimleri ve tüm otoyollarda ortalama hız denetimleri yapılacak. Şehir merkezlerinde trafik önlemleri artırılacak.

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların 24.00-06.00 saatleri arasında şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverler ve benzeri araçların gerekli önlemler alınmadan trafikte seyretmeleri engellenecek.

435 kez okundu.