Ersoy: Çeşme Projesi ilçeyi turizm markası yapacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi” ile ilçeyi örnek gösterilecek bir turizm markası yapmayı amaçladıklarını söyledi. Çeşme ilçesinde düzenlenen proje değerlendirme toplantısına katılan Ersoy, Çeşme projesinde yaşanan zorluklar ve yararların Didim projesi için yol gösterici olacağını dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 15 Mayıs 2020 Cuma günü Çeşme’de düzenlenen toplantıda İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, üniversiteler ve turizmle ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Ersoy, Çeşme Projesi için bir komisyon oluşturduklarını, projenin bakanlığın eşgüdümünde süreceğini belirtti.

Komisyonda İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, turizmle ilgili sivil toplum kuruluşları, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin yer aldığını anlatan Mehmet Nuri Ersoy, şu bilgileri paylaştı:

“Bundan sonra düzenli olarak burada geniş tabanlı kabulün oluşturulacağı bir plan yaratmak açısından Çeşme’de Bakanlık koordinasyonunda bu toplantılarımıza devam edeceğiz. Önemli olan Çeşme’nin dokusuna, yapısına uygun ve geleceğin turizmini Çeşme’ye getirecek, sadece Türkiye için değil dünya çapında, dünyaca örnek gösterilecek bir turizm markasının, Çeşme Projesi’nin Ege Bölgesi’nde var olmasını sağlamak.”

“Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi” ile ilgili ilk geniş katılımlı toplantıyı yaptıklarına değinen Bakan Mehmet Nuri Ersoy, bundan sonra da toplantıları sürdürerek örnek planlamaları yapacaklarını, daha sonra ise projede ihale ve yapılaşma aşamasına geçeceklerini söyledi.
Proje için teknik bir ekip oluşturduklarını da aktaran Ersoy, teknik çalışılması gereken çok ayrıntı olduğunu dile getirdi.

İki haftada bir komisyonu toplamayı düşündüklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ege Turizm Merkezi – Didim Projesi” konusunda, “Bu projeyi netleştirelim. Burada yol haritasında yaşadığımız zorlukları ve faydaları görelim ondan sonra Didim etabında daha hızlı ilerleriz” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz