Bakan Ersoy Çeşme Projesi için İzmir’e gelecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “dünyada örnek gösterilecek bir proje” olarak değerlendirdiği “Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi” ile ilgili alınan acele kamulaştırma kararı iptal edildi. Acele kamulaştırma kararının iptali, akıllara “Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi de iptal mi ediliyor?” sorusunu getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ocak ayında İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda Çeşme ve Didim’de doğaya saygılı ve yatay mimarinin uygulanacağı iki büyük proje üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. 24 Ocak 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile İzmir’in Çeşme ve Urla ilçelerinde “Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” kapsamındaki 511 taşınmazın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırılmıştı.

11 Şubat 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararlarıyla Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nin sınırlarının yeniden belirlenmiş, Urla Zeytineli’deki 293 parsel kapsam dışına çıkarılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan “Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi”nin ayrıntıları Bakan Ersoy tarafından kamuoyuyla paylaşmıştı.

Egeli turizmiler, projeyi desteklediklerini açıkladıkları projeyi “İzmir’e piyango vurdu” sözleriyle değelendirmişti. Mart ayında İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen “Ege Turizm Planı Değerlendirme Toplantısı”nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ege turizminin, genel turizm pastasında hak ettiği yeri alması için çalışma başlattıklarını söylemişti.

“Ege Turizm Merkezi – Çeşme” ve “Ege Turizm Merkezi – Didim” olmak üzere iki proje hazırladıklarını anlatan Ersoy, bunlardan ilkinin Çeşme etabı olduğunu, dünyaya örnek olacak, parmakla gösterilecek bir proje hazırlandığını dile getirmişti. Bugünün turizmine değil, gelecek 50 yılın turizmine hitap eden bir konsept yaratmayı amaçladıklarını anlatan Mehmet Nuri Ersoy, uygun, emin adımlarla ilerlediklerini sözlerine eklemişti.

“Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi” ile ilgili alınan acele kamulaştırma kararı iptal edildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı 13 Mayıs 2020 tarihli ve 31126 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, “Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamındaki bazı taşınmazların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması hakkındaki 21/1/2020 tarihli ve 2054 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının yürürlükten kaldırılmasına, 2942 sayıı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesi gereğince karar verilmiştir” denildi.

Tartışmalara neden olan acele kamulaştırma kararlarının iptali, “Ege Turizm Merkezi – Çeşme Projesi de iptal mi ediliyor?” sorusunu akıllara getirdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 15 Mayıs 2020 Cuma günü İzmir’e gelerek Çeşme’de düzenlenecek toplantıda konuya açıklık getirmesi bekleniyor.