Ersoy: Sağlıklı turizm sertifikasyon programını başlattık

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2020 yaz sezonundan başlayarak geçerli olacak sağlıklı turizm sertifikasyon programını başlattı. “Yolcu sağlığı ve güvenliği”, “çalışan sağlığı ve güvenliği”, “tesislerde alınan önlemler” ve “ulaşım araçlarında alınan önlemler” olmak üzere dört ana başlıkta toplanan sertifikasyon programının, tatilini Türkiye’de geçirecek Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçiler için ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan yelpazede alınacak önlemleri kapsadığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, turizm sertifikasyon programı sağlık, ulaştırma, içişleri ve dışişleri bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşların iş birliğiyle hazırlandı. Program uyarınca, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından verilecek sertifika, havayolları, havalimanları ve diğer ulaşım araçları ile konaklama ve yeme-içme tesislerinde üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının yerine getirildiğini belgeleyecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, uygulamaya aldıkları sertifika programının turizmin yeni normalinde Türkiye’nin öncü bir rol üstleneceğini gösterdiğini söyledi. Covid-19 nedeniyle alınan küresel karantina önlemlerinin yavaş yavaş esnetildiği günümüzde turizm sektörünün insanların normale dönüş süreçleri içinde yaşamsal role sahip olduğunun altını çizen Ersoy, sertifika programıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Hazırladığımız sertifika programı, misafirlerimizin Türkiye tatillerini güvenli ve hijyenik bir şekilde gönül rahatlığıyla geçirmesini sağlayacak. Başlattığımız program, ülkemizde tatile gelecek turistlere, kullanacakları hava, deniz ve kara ulaşım araçlarını, iniş yaptıkları limanları, tatil deneyimini yaşayacakları tüm tesisleri, kendilerine hizmet verecek çalışanları ve hatta kendi sağlık durumları kapsayan önleyici ve koruyucu adımları içeriyor. Tüm ulaşım ve konaklama tesislerimizi, sertifikayı alarak sağlıklı bir tatil için gerekli tüm önlemleri almaya teşvik edeceğiz.”

Sertifika programının “yolcu sağlığı ve güvenliği” başlıklı bölümü, yolcuların, Türkiye’ye giriş yaptıkları andan çıkış yapacakları ana kadar uygulanması gereken önlemleri içeriyor. Terminal girişlerinde maskesiz yolcuların içeri alınmaması, yolculara ücretsiz maske sağlanması, terminal binalarına girişlerde termal kamera, vücut ateş ölçümü uygulamaları, dezenfeksiyon halıları ve gerekmesi halinde dezenfeksiyon kabinleri oluşturulması ve seyahat etmesinde sakınca görülen yolcular için uygulanacak protokoller yer alıyor.

Programın “Çalışan sağlığı ve güvenliği” başlıklı bölümü ise ulaşım, konaklama ve yeme-içme tesislerinde görevli personelin fiziksel ve ruhsal sağlıklarının tamamen yerinde olmasının teminine ilişkin önlemleri kapsıyor. Personelin hijyen ve sanitasyon eğitimleri, personele verilecek psikolojik destek, gerekli hijyen/sağlık ekipmanının temini, personelin tesislere giriş öncesi gerek ateş ölçer gerekse de uygun standartlarda termal kameralar ile denetimden geçirilmesi ve vardiya planlaması, toplantı düzenlemeleri, personelde enfeksiyon taraması ve benzeri iş süreçlerinin yeni gereksinimlere göre yeniden düzenlenmesi gibi prosedürler bu başlıkta yer alan diğer maddeleri oluşturuyor.

Sertifika programı kapsamındaki “Tesislerde alınan önlemler” başlığı da salgının yayılmasını önlemek üzere alınması gereken önlemleri ve söz konusu süreçte konaklama ve yeme-içme tesislerinin faaliyetlerine ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Sertifikasyon ile pandeminin kontrol altına alınması için gerekli olan mesafe, temas, izolasyon gibi önlemlerin aynı zamanda tesislerde görev yapan tüm personele uygulanması ve denetlenmesinin sağlanması amaçlanıyor.

Programın “Ulaşım araçlarında alınan önlemler” başlıklı bölümünde diğer tesislerde olduğu gibi hava, kara ve deniz yolu ulaşım araçlarında da belirli önlem ve düzenlemeleri içeriyor. Bunlar, ulaşım araçlarında görev yapan personelin eğitimi, personelin bağışıklık belgesi, ulaşım araçlarının sterilizasyonu ve yolcu taşıma sisteminin güvenli mesafe standartlarına göre düzenlenmesi gibi önlemleri kapsıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, havalimanı işletmeciliği, yerli hava yolları, karayolları ve turizm tesisleri için ayrı ayrı oluşturulan pandemi protokolleri ve sertifikasyon süreçlerinin 04 Mayıs 2020 günü tamamlandığını, otel işletmeleri için de sertifikasyon süreçlerini Mayıs ayı içinde yaşama geçirmeyi planladıklarını söyledi. Ersoy, sertifika alan tesisleri 01 Haziran 2020 günü bakanlığımız web sitesi içinde olmak üzere tüm kanallardan duyuracaklarını sözlerine ekledi.