Özgener: Gelecek önemi giderek artan dijitalleşmede

Yeni tip koronavirüs (Vovid-19) sürecinden her sektörün etkilendiğini belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “e-ticaret ve lojistik etkilenmeyen sektörler. Gelecek önemi bütün dünyada giderek artan dijitalleşmede” dedi. Özgener, gelinlik, beyaz eşya, mobilya gibi pek çok alanı etkileyen düğün sektörünün önünün açılmasını beklediklerini söyledi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’hnin düzenlediği çevrim içi basın toplantısına konuk olan İzTO Başkanı Mahmut Özgener, Covid-19 pandemisinin, sağlığın yanında ekonomiyi de ciddi şekilde etkilediğini anlattı. Özgener, “Öncelikle sağlık sorununun çözülmesini beklemek gerek. İkinci bir dalganın ekonomik boyutu çok daha büyük olur” diye konuştu.

Tüm sektörlerin finansmana erişimi, tedarik zincirinde kopma ve bozulmalar gibi sorunlar yaşadığına dikkat çeken Mahmut Özgener, bu sorunların giderilmesine yönelik bir eylem planı, strateji dokümanı hazırlanacağını dile getirdi. Özgener, sağlanacak iyileşmeyle ciro kayıpları olmadan sektörlerin dönmeye başlamasını hedeflediklerini kaydetti.

E-ticaret ve lojistik sektörlerinin pandemi sürecinde etkilenmeyen sektörler arasında yer aldığına değinen Mahmut Özgener, “Dijital ticaretin önemi bütün dünyada giderek artıyor. Gelecek dijitalleşmede” dedi. Ekonomi alanında normalleşmeyi sağlamaya yönelik girişimleri değerlendiren Özgener, üyelerinin finansaman erişim sorununu çözmek için yaptıklarını şöyle anlattı:

“Sektörlerin finansmana erişim sorununun çözümü için Denizbank’la nefes kredisi anlaşması yaptık. İzTO üyelerinin kullanımı için ayrılan kredi limiti 150 milyon lira. Bu limiti gerekirse daha da artıracağız Şu ana kadar 1253 üyemiz nefes kredisinden yararlanmak için başvurdu. 408 üyemize yaklaşık 20 milyon 290 bin lira tutarında fiili kredi kullandırıldı.”

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş üstü kişiler arasında üyelerinin de bulunduğunu belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Şirketlerinde tek imza etkisine sahip insanlar var. Bu kişilere belirli günlerde ve saatlerde izin verilmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi. Sanayi kısmında 65 yaş üstündekilerin çalışmasını sürdürdüğünü anlatan Özgener, ticaret kesiminde de bunun sağlanması için girişimde bulunacaklarını söyledi.

Yazın en yoğun sektörlerden birinin düğün sektörü olduğunun altını çizen Mahmut Özgener, “Düğün demek bir çok sektörü de için alıyor. Mobilya, beyaz eşya, fotoğrafçı, gelinlikçi için de geçerli” dedi. Gelinlik sektörünün özellikle İzmir için çok önemli olduğunu vurgulayan Özgener, “İzmir bu konuda dünyanın önde gelen şehirlerinden. Bu sektör 15 gün sonra izin verilince bir anda açılacak bir sektör değil. Dolayısıyla düğün organizasyonlarına ne zaman izin verileceği konusunda hükümetimizin bir ışık vermesi lazım” diye konuştu.

Döviz kurlarında yaşanan hareketliliğe ilişkin görüşü sorulan Mahmut Özgener, “Türkiye’nin bir kaynak sorunu yaşacağına kesinlikle inanmıyorum. Kaynak ihtiyacı olduğu anda da bu kaynağı sağlayabileceğini düşünüyorum” dedi. Bundan yaklaşık iki yıl önce de dövizde hareketlenme olduğunu anımsatan Özgener, “O dönemi de yaşadık. Bu hareketliliğin de geçici olduğunu, piyasanın normallere döneceğine benim inancım tam” diye ekledi. 

Kira konusunda üyelerinden pek çok talebin geldiğini söyleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Kiracı üyemiz geliyor, ‘Dükkan kapalı, kirayı ödeyemem’ diyor. Mal sahibi de ‘Ben kiramı tahsis edemiyorum, benim tek geçim kaynağım bu’ diyor. Her iki taraf da haklı. Bizim bir çözüm oluşturmamız gerek” dedi. Burada “mahsup yoluyla çözebilir miyiz?” gibi bir düşünceleri olduğunu anlatan Özgener, “İlerleyen günlerde tüm Türkiye’yi ilgilendirlen adımlar atılacak gibi görülüyor” diye konuştu. 

Pasaport Dalgakıran Projesi’ne ilişkin kira süresi önümüzdeki yıl biteceğine değinen Özgener, “10 yıllığına kiralanmıştı. Burası sit alanı içinde olan bir bölgeydi. Sit sorunu ise tam olarak çözülemedi. Burada bir şey yapılamayacağı için ve bir yıl içinde de olmayacağından geri iade edeceğiz. Tekrar kiralama gibi bir düşüncemiz yok” dedi. Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana sorarsanız o bölgede Konak Pier ve Ddalgakıran bir bütün olarak değerlendirilerek doğru bir proje olur. Orada bir marinanın da yer alacağı bir projeye destek oluruz. Marina yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili bakanlığa bir başvurusu oldu. Bakanlık bizden de görüş istedi. Biz de bu konuda olumlu görüş verdik. Orada Konak Pier ve Pasaport Dalgakıran’ı eğlence merkezi, restoran ve marinalardan oluşan bir projeyle, bir bütün halinde yaparsak doğru bir proje olur.” 

İzTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, ekonomi gazetecileriyle çevrim içi toplantıda bir araya gelmelerini sağlayan Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan’a teşekkür etti. Demircan da, karantina sürecinde kent ekonomisinin nabzını tutan çevrim içi toplantıların süreceğini dile getirdi.