Yorgancılar: Bayram sonrası normalleşme bekliyoruz

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, bayram sonrası için olumlu gelişmeler yaşanabileceğini söyledi. Yorgancılar, “Bayramın ardından özellikle ihracata yönelik olarak sanayide bir normalleşme olacağına inanıyorum” dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen çevrim içi basın toplantılarının dördüncüsüne konuk olan Ender Yorgancılar, gündeme ve sektörlere ilişkin görüşlerini dile getirdi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayarak başlayan Yorgancılar, “Bu günlerde halkımızın sağlığı ve temel ihtiyaçları için çalışan sağlıkçılarımız, kargo çalışanları, marketler, fırınlar gibi meslek gruplarına ve tüm emekçilere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Koronavirüs pandemisi sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyen Ender Yorgancılar, “Sosyal ve finansal yaşamda kartlar yeniden karılacak. Ekonomi, yüzde 80 – 90 civarında Asya merkezli olacak. ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşta ABD’nin Çin’e karşı kaybettiğini bariz bir şekilde gördük” dedi. Bu süreçte tarımın, gıdanın ne kadar önemli olduğunun, ülkelerin kendi üretimlerinin kendilerine yeter hale gelmesinin hayati öneme sahip olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

Otomotiv ve petro kimya sektöründeki kuruluşların çalışma koşullarından örnekler veren Ender Yorgancılar, sektörlerin çalışmalarının birbirine bağlı olduğunu söyledi. Yorgancılar, “Benim tahminim, bu ay böyle geçer, bayram sonrası sanayide biraz daha olumlu yöne gidilecektir. İhracat yaptığımız ülkelerden sipariş iptalleri beklerken sadece erteleme geldi. Bu tür gelişmeler de bayram sonrası normalleşme sürecine girebileceğimizi gösteriyor” dedi.

Gelecekteki ekonomilerin karşılaşacağı en önemli sıkıntıların başında işsizliğin geldiğini anlatan Ender Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sanayideki üretimin tekrar eski haline ne zaman geleceği şimdilik belirsiz. Şu anda dünyada yüzde 10-12 arasında bir küçülme bekleniyor bu da işsizliğin yüzde 20 civarına gelmesine neden olabilir. Bu süreçte özel sektörün de devletten alacakları var. Devlet bunu parayı ödediği zaman özel sektörün eli rahatlayacak. Bu ödemeyi tahvil veya bono ile de yapabilir. Böylece para gibi piyasada döner, özel sektör de işlerini daha rahat sürdürür.

Mart ayından bu yana yaptığım açıklamalarda sokağa çıkma yasağı ve devletin para basması konularını gündeme getirdim. Tüketim olmadığı için zaten enflasyonun yükselmesi mümkün değil. Dolar kurundaki yükseliş için IMF’ye gidip gitmemek hükümetin vereceği bir karardır. IMF haricinde bize para verecek başka kaynaklar da var. Hükümetimiz bunları değerlendirecektir.”

Kısa çalışma ödeneği için 194 bin kişi başvurduğunu belirten EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, daha önce başvurulara ilişkin ayrıntılı bir inceleme süreci varken, girişimleri sonucu bu sürecin kısaltıldığını İŞKUR’da işlerin hızlandığını söyledi. TOBB önderliğinde ve Denizbank’ın katkılarıyla Nefes Kredisi’nde toplam 6 milyar liralık bir kredi hacmine ulaşıldığını belirten Yorgancılar, “. Bizim de 10 milyon lira ile katıldığımız bu fondan, cirosu 3 milyon liraya kadar olan firmalar 50 bin, 3 milyon ile 25 milyon arasında olan oda üyelerimiz ise 100 bin liralık kredi kullanabilecek” dedi.

Belirsizlik ve pandemi nedeniyle talep ve yatırımlarda gecikmeler olacağına dikkat çeken Ender Yorgancılar, şu görüşleri dile getirdi:

“Müşteriler satın alıp alma konusunda, sanayici ise ‘satabilir miyim’ endişesinde. Üretim düştüğünde artan maliyet nedeniyle fabrikalarda finansman akışında sıkıntı yaşanıyor. Çarkların kontrollü bir şekilde dönmesi lazım, yaşam da bir şekilde sürmeli. Yoksa hiç birimizin gidecek işi olmayabilir. Koronadan sonraki süreçte ise; konut, giyim ve gıda insanlar için her zaman gerekli. 10 milyonluk arabanız, yatınız olsun binmeyip gezemedikten sonra anlamı yok. Sağlık ve gıda sektörleri geleceğin en önemli sektörleri.”

Çevrim içi basın toplantısını yöneten Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan da emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Demircan, “Çalışan, üreten tüm emekçilerin bu önemli günün kutluyorum. Bizler de EMD olarak Korona salgını nedeniyle internet üzerinden basın toplantıları düzenlemeyi ve gündeme dair soruların konuşulması için bu toplantıları düzenlemeye devam edeceğiz. Ayrıca İzmir’de sahada görev yapan basın mensupları için dağıttığımız sağlık paketleri için İzeltaş’ın verdiği destek için de teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

822 kez okundu.