Uzay İstasyonu ile telsiz bağlantısına Covid-19 engeli

Uzay Kampı Türkiye’nin 20. yıl kutlamaları kapsamında çocukları Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli NASA Astronotu Andrew Morgan ile telsiz aracılığıyla görüştürme projesi koronavirüs (Covid-19) engeline takıldı. Uzay Kampı, rezervasyonu aylar önce yapılan ARISS (Uluslararası Uzay İstasyonunda Amatör Radyo) bağlantısı için çocuklara yapılan çağrıyı koronavirüs önlemleri kapsamında iptal etti.

Uzay Kampı Türkiye’nin Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) İzmir Şubesi ile birlikte yürütülmesi planlanan etkinlikte, öğrencilerden ses kaydıyla alınan sorular NASA’nın Houston’daki merkezine iletildi. 05 – 13 yaş aralığındaki 16 öğrenciden gelen birbirinden ilginç sorular, NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nca Expedition 62 mürettebatından Astronot Andrew Morgan’a yönlendirildi.

Astronot Morgan öğrencilerden gelen, “Uzayda hiç baş aşağı durduğunuzu hissediyor musunuz?“ sorusunu, “Düşük yerçekimine ilk maruz kaldığımızda o baş üstü durma hissini yaşıyoruz. Ancak bir kaç gün sonra vücudunuz gerçekten çok hızlı uyum sağlıyor. Ben sekiz aydır buradayım ve şu anda bir yer, yön duygum yok. Eğer tavanda yürüseydim, tam olarak yerde yürüyormuşum gibi hissederdim” diye yanıtladı.

Andrew Morgan, “Ağırlıksızlığı yaşadığınız ortamda hapşırmak farklı mı oluyor?” sorusuna da, “Genel olarak ağırlıksızlığı yaşadığımız bir ortamda hapşırmanın dünyadaki gibi hissettirdiğini söyleyebilirim. Şimdi hiçbir şeye tutunmazken hapşırırsam biraz hareket etmeme neden olabilir” yanıtını verdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu ile telsiz bağlantısı ilk kez 2003 yılında gerçekleştirilmişti. 2005 yılında da 07-18 yaş grubu arasındaki çocuklara uzayla ilgili uygulamalı eğitimlerin verildiği Uzay Kampı Türkiye’den uzay istasyonuna bağlantı yapılmıştı.