İftar menüsü satın alın Büyükşehir ekipleri ulaştırsın

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Biz Varız” adını verdiği kampanya kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlar için iki kişilik iftar menüleri hazırladı. İzmirliler, Bizİzmir dijital platformları üzerinden iftar yemeği paketlerini satın alarak dayanışmaya katılabiliyor. Satın alınan iftar paketleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından desteğin uygun görüldüğü evlere ulaştırılıyor. İki kişilik iftar paketinin içinde sebzeli bir et yemeği olan Urla kavurması, pilav, makarna veya bulgur, çorba, hurma, siyah ya da yeşil zeytin, bal, reçel ve ekmek bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ramazan boyunca 11 ilçede günde 10 bin kişilik iftar yemeği dağıtmayı planlıyor.

Ramazan ayının tüm vatandaşlara mübarek ve bereketli olmasını dileyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bizim Türkçe’deki bereket sözcüğünün başka bir dilde karşılığı yok. O kadar güzel bir sözcüktür ki bereket, paylaşıldıkça büyür. Biz de onu yapmaya çalışıyoruz” dedi. Gücü olan vatandaşların, ihtiyacı olan vatandaşlar için iftar sofrası kurmasını beklediklerini söyleyen Soyer, “İki kişilik iftar menüsünden 50 tane sipariş veriyorsanız, 100 kişi için iftar sofrası kurmuş oluyorsunuz. Ramazan ayı da böylece bereketi ile gelmiş olur ve büyür diye düşünüyoruz. O nedenle tüm İzmirlileri ihtiyaç sahibi vatandaşlar için iftar sofrası kurmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Uygulama kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuryelik görevi üstlendiğini belirten Tunç Soyer, “Sipariş verildiği anda onu en çok ihtiyacı olan sofralara, evlere ulaştırmak da bizim görevimiz olacak. Biz de bunu tüm kadromuzla, tüm araçlarımız ve personelimiz ile birlikte yapacağız” dedi. Salgın başlamadan önce ciddi bir ekonomik krizden söz edildiğini anımsatan Soyer, “Bundan sonra da işsizliğin arttığını, katlandığını göreceğiz. Ekonomik daralma gerçekten hepimizin canını yakacak. İşte o günleri, bu salgın sonrası ekonomik krizi atlatabilmek için dayanışmayı büyütmemiz lazım. Daha çok el ele vermemiz lazım. O günleri eğer az hasarla atmak istiyorsak dayanışmadan başka çaremiz yok” diye ekledi.