İçişleri Bakanlığı’nın Ramazan ayı önlemleri

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs önlemleri kapsamında Ramazan ayında vatandaşların toplu katıldığı, kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliği ve iftar çadırlarını yasakladı. Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları, fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel siparişeler iftardan iki saat önce sonlandırılacak. Ramazan davulcularının tek tek vatandaşları, haneleri dolaşarak bahşiş toplamayacak, hizmetlerinin karşılığı yerel yönetimlerce karşılanacak. 

81 ilin valiliklerine ve kaymakamlıklara gönderilen genelgede, şu önlemler sıralandı, kısıtlama ve yasaklamalara yer verildi:

– Vatandaşların toplu katıldığı iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına izin verilmeyecek. 

– Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebileceği caddeler kapatılacak.

– Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretleri kısıtlanacak.  

– Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaşma riski oluşturabilecek davranışları önlenecek. Bunun için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkanlarla sağlanacak. 

– Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaşma riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı iftardan iki saat önce sonlandırılacak. 

– İftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecek.   

– Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek, gerekli güvenlik önlemleri arttırılacak.

– Oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az üç saat öncesinden başlayarak belediyeler toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısını arttıracak.

– Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında/duraklarında fiziksel mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecek. 

– Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak. 

– Arife günü ile bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin denetimlere ağırlık verilecek.  

– Ramazan ayı süresince özellikle cadde/sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler ve benzeri tüm unsurlar ile bunların oluşturabileceği bulaşma riski düşünülerek denetimler artırılacak ve gerekli önlemler alınacak. 

– Ramazan ayı öncesinde/süresince gıda, tatlı/iftarlık satışının, alışveriş yoğunluğunun, artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda fiziki mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacak.

– Ramazan ayını ve bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak. 

– Alınan kararlara uymayan işyerleri ve vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak.

– Konusu suç oluşturan davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.