Koronavirüs salgını tarımın önemini ortaya koydu

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen ve Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilen çevrimiçi basın toplantılarının ilk konuğu Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi oldu. Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ülke ve bölge ihracatına etkilerini anlatan Eskinazi, çevrimiçi toplantıya katılan ekonomi muhabirlerinin gündeme ve sektörlere ilişkin sorularını yanıtladı. 

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, koronavirüs salgını sürecinde ihracat açısından en güçlü olan sektörün tarım olduğunu söyledi. Eskinazi, “Koronavirüs salgınıyla tarımın ne kadar önemli olduğunu sadece bizler değil, diğer ülkeler de anlamış durumda. Hatta bizim ihracatımızda artı veren tek ihracat kalemi tarım ihracatıdır. Bu açıdan gelecekte tarıma daha çok önem vermemiz gerekir” dedi. 

Salgın sonrası hükümetlerin tüm politikalarını gözden geçireceğini söyleyen Jak Eskinazi, “Bizim de tarım politikalarımızın gözden geçirilip tarımda yine ön plana çıkan bir ülke olmamız için gerekli adımlar hızla atılacaktır” diye konuştu. Eskinazi, “Salgında şunu da gördük ki, Türkiye gıda konusunda diğer ülkelere göre çok daha iyi bir konumda. Fakat salgın sürecinde yurtiçinde ihtiyaç duyulan bazı ürünlere karşı ihracata yönelik kısıtlamalar gelebilir” görüşünü dile getirdi. 

Tekstil ve konfeksiyonun ihracat konusunda şu an için en kötü sektörler arasında yer aldığını da belirten Jak Eskinazi, Nisan ayının ilk 15 gününde tekstil sektörünün yüzde 70, konfeksiyon sektörünün yüzde 60 ihracat düşüşü yaşadığını söyledi. Eskinazi, “Önümüzdeki süreçte Avrupa’da bazı mağazaların açılmış olması, ayrıca maske ve koruyucu tulumların ihracatının önünün açılması ile sektörün kendini toparlayacağını ve ihracattaki düşüş rakamlarında toparlanma olacağını tahmin etmekteyiz” dedi. 

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, emek yoğun sektörlerde yaşanan daralmanın istihdama etkisinin ne olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

“İstihdam konusunda özellikle emeği yoğun sektörlere baktığımızda, koronavirüs salgını sonrası çalışma şartları farklılaşacağı için bazı işletmelerde eksilmeler olabilir. Ama bu süreçte Türkiye’nin dışa bağlı olduğu bazı ürünleri üretmesi, bunu da kısa sürede başlatması gerektiğini gördük. Özellikle ara mamul malların ithalatında ülkemiz artık daha temkinli olacaktır. Hatta bu tür ürünlerin Türkiye’de üretilmesi sağlanacaktır.” 

Jak Eskinazi, uluslararası ticarete büyük katkı sağlayan yüksek katma değerli fuar turizminin devamı için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Eskinazi, “Fuarları, B2B toplantılar ve ticaret heyetlerini dijital ortama taşıyacağız. Online fuarlar düzenlemek için de çalışıyoruz. İZFAŞ ile bu konularda temas halindeyiz. Yine bu konuda İZFAŞ yetkilileriyle bir toplantımız olacak” dedi. 

Koronavirüs sonrası için tarım sektöründe bir sıkıntı yaşanmayacağını vurgulayan Jak Eskinazi şu görüşleri dile getirdi: 

“Ege ve İzmir’de pamuk fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ekiminde biraz azalmalar olacak. Otomotiv yan sanayi çalışmaya devam ederken, mermer sektöründe de satışlar başladı. Ambalaj sektörü ise 24 saat çalışıyor. Hatta şu anda en önemli sektörlerden biri. Tüm bu noktaları dikkate aldığımızda salgının Ege Bölgesi’ne çok büyük etkisi olmayacaktır.” 

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, koronavirüs pandemisinin etkilerini anlatırken şu bilgileri paylaştı:

“Tüm dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle Türkiye’nin ihracatı Mart ayında yüzde 17’lik düşüşle 13 milyar 426 milyon dolar oldu.  1 Ocak-19 Nisan döneminde ise Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 44 milyar 235 milyon dolara geriledi. 

Yılın ilk 4 ayında ihracatçılar, ülkemizin bayrağını 207 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. Türkiye’nin ihracatında 4,1 milyar dolarla Almanya ilk sırada yer aldı.  Almanya’yı 2,6 milyar dolarla İngiltere, 2,3 milyar dolarla Amerika Birleşik Devletleri, 2,2 milyar dolarla İtalya izledi. 

Nisan’ın ilk 19 gününde Türkiye’nin ihracatı yüzde 47’lik düşüşle 4,9 milyar dolar olarak gerçekleşirken Ege’nin ihracatı ise Nisan’ın ilk 15 gününde yüzde 23 azalarak 410 milyon dolar oldu. 1 Ocak – 15 Nisan döneminde ise 3 milyar 659 milyon dolar ihracata imza atan Ege İhracatçı Birlikleri, son 1 yıllık dönemde 13 milyar 179 milyon dolarlık dövizi Türkiye’ye kazandırdı.”