İnfaz düzenlemesi yasalaştı ve yürürlüğe girdi

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7242 Sayılı Kanun, 14 Nisan 2020 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Kamuoyunda “infaz yasası”, “af yasası” ya da “infaz düzenlemesi” diye tanımlanan yasa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve 15 Nisan 2020 Çarşamba tarihli ve 31100 sayılı Resmi Gazete’e yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan infaz düzenlemesi hakkında görüşlerini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni infaz düzenlemesi, uygulamadaki sıkıntılar yanında, milletimizin ve kamu vicdanının hassasiyetlerini de dikkate alınarak hazırlanmıştır” dedi.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, yasanın kapsamına giren hükümlülerin cezaevlerinden tahliyesine başlandı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik önlemi uygulanan hükümlüler 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayılacak. Salgının devam etmesi halinde bu süre iki aylık sürelerle üç kez uzatılabilecek.

İnfaz düzenlemesinin yasalaşmasının ardından cezaevlerinde tahliyeler başlarken yaklaşık olarak kapalı ceza infaz kurumlarından 15 bin kişi, açık ceza infaz kurumlarından 30 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor.

Yasa metnine ulaşmak için tıklayınız.

900 kez okundu.

Bunları da sevebilirsiniz