İzmir İl İdare Kurulu’ndan koronavirüs kararları

İl İdare Kurulu, 01 Nisan 2020 Çarşamba güü İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın başkanlığında toplandı. İl pandemi kurulunun da oluşturulduğu toplantıda Koronavirüs (COVİD – 19) salgınının yayılmasının engellenmesi amacıyla alınan kararlar açıklandı:

1 – Koronavirüs tedbirleri kapsamında, İçişleri Bakanlığımızın, tüm valiliklere gönderilen genelgesi ile 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanların sahaya çıkmaları yasaklandı.

2 – 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların listeleri oluşturulacak, durumlarının takibi ve sağlık ihtiyaçlarının daha hızlı karşılanması adına, bağlı olduğu aile hekimi ile sağlık hizmetlerinin durumuna göre ilçe sağlık müdürlüğündeki ve hastanelerdeki hekimlerle eşleştirilecek. İlgili aile hekimi tarafından haftada üç defa aranacak ve durumları takip edilecek. Oluşturulan vefa destek gruplarınca bu kapsamdaki vatandaşlardan başvuran hastaların ilaçlarının reçete işlemleri bağlı bulundukları, aile hekimliği birimleri tarafından gerçekleştirilecek. Düzenlenen reçeteler de vatandaşlara ulaştırılmak üzere vefa destek grubuna bildirilecek.

3 – Bu durumda olan ve tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan, 65 yaş ve üstü ile rahatsızlığı olanların mağdur olmaması için il ve ilçelerde vefa sosyal destek grubu oluşturulmuştur. Bu kapsamdaki vatandaşlardan başvuran hastaların ilaçlarının reçete işlemleri bağlı bulundukları, aile hekimliği birimleri tarafından gerçekleştirilecek. Başvuruya istinaden düzenlenen reçetelerin e-reçete kodlan vatandaşlarımıza ulaştırmak üzere vefa sosyal destek grubuna bildirecek.

4 – Aile hekimleri kendilerine kayıtlı 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere, aile sağlığı merkezi iletişim numaralarını kendileriyle kolaylıkla iletişime geçebilmeleri açısından mesaj ve benzeri yöntemlerle iletecek. Duruma göre ilçe sağlık müdürleri ve ikinci basamak hekimleri tarafından takipleri sağlanacak.

5 – İlden yapılacak şehirlerarası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi saat 17.00’den itibaren ancak valilik ve kaymakamlığın izniyle yapılacak.

6 – Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararlarıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden ve ağır hastalığı olanlar ile şehrimize gelmiş olup da ilimizde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar, valilik ve kaymakamların izniyle şehirler arası yolculuk yapacak.

7 – İller arasında seyahat etme zorunlu olan vatandaşlar seyahat izin kuruluna başvurarak, seyahat belgesi düzenlemesi talebinde bulunacak, talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini içerecek şekilde “Şehirler Arası Otobüs Seyahat İzin Kurulu Belgesi” düzenlenecek.

8 – Mahalle/semt pazar yerleri ile ilgili olarak belediyeler gerekli önlemleri alacak; pazarın toplanacağı gün pazaryeri/alanlarına kontrollü giriş, çıkışları sağlamak için belirlenen giriş ve çıkışlar haricinde diğer tüm alanların demir bariyer ve benzeri araç – gereç ile kapatılarak, kontrolsüz giriş – çıkışlar engellenecek. Pazar yeri/alanına giriş ve çıkışlar mümkün ise aynı yerden yapılacak. Aynı yerden yapılması zorunlu ise aynı noktada vatandaşların karşı karşıya gelerek yoğunluk oluşturmaması için giriş/çıkış için ayrı koridorlar oluşturulacak. Pazar yerleri/alanında sergi, tezgah ve/veya tahtalar araları en az üç metre olacak şekilde yerleştirilecek.
Pazar yeri/alanına içerdeki esnaf sayısının en fazla iki katı vatandaş alınacak. Pazar yeri/alanı içerisinden vatandaş çıktıktan sonra içeriye vatandaş alınarak içeride sürekli aynı sayıda vatandaşın bulunması sağlanacak. Bu amaçla pazar giriş noktaları oluşturulacak, bu noktalarda bekleyecek vatandaşların beklemesi için bir koridor oluşturulacak ve koridorda bekleyen vatandaşlar arasında en az 2 metre mesafe bırakılacak. Pazarlarda akşamüstü yoğunluk oluşmasının engellenmesi için vatandaşların akşam saatlerini beklemeden alış verişlerini yapmaları sağlancak.
Bu dönemin özel bir dönem olduğu belirtilerek, pazarların sabah saatlerinden itibaren açık olduğu hususu belediye merkezi yayın sistemleri, camiler ve kolluk araçlarından sürekli anons edilecek. Sosyal teması azaltmak için yeni pazar yerleri belirleme, belirlenen zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek. Pazarcı esnafının ve pazar yerlerinin hijyen kurallarına uygun durumda olması, ambalajsız satılan ürünlerin tüketicilere temas edilmeden ambalajlanması ve satışının sağlanması gibi hususlarda emniyet ve jandarma birimleri ile koordineli şekilde gerekli uygulama, önlem ve denetimleri sağlanacak.

9 – Şehirlerarası yolculuk yapılması ve 65 yaş üstü ile kronik hastalıklara sahip vatandaşların ikametlerinden çıkmalarının kısıtlanmasından ve Valilik/Kaymakamlık iznine bağlanmasından dolayı, bu durumu kontrol etmek ve vatandaşların belirlenen şartları sağlamaları halinde izin belgesi alması durumları haricinde seyahatlerini engellemek amacıyla şehirlerarası ve ilçeler arası yollarda kontrol noktaları oluşturulacak. Bu kontroller ilçe kaymakamlıkları (ilçe jandarma komutanlıkları ve ilçe emniyet müdürlükleri) tarafından yürütülecek.

10 – Üniversitelerin de katılımıyla il pandemi kurulu oluşturuldu.

11 – Sosyal izolasyonu artırmak ve virüs yayılımını azaltmak amacıyla özellikle hafta sonları olmak üzere vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerleri, piknik alanları gibi sosyal alanlarda; piknik yapması, balık tutması, spor ve yürüyüş vb faaliyetler yapmaları yasaklandı. Gerekli denetimler kolluk kuvvetleri ve belediye zabıtası tarafından yürütülecek.

12 – Toplu taşıma araçlarında ruhsatta belirlenmiş olan yolcu sayısı kapasitelerinin yüzde 50’sinin aşılmaması ve vatandaşların oturacakları yerlerin belirlenmesi, yolcu yoğunluğu oluşmaması için sefer saatlerinin düzenlenmesi gibi konuların uygulaması ve takibi belediyeler ve kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak.

13 – İlimizde vefat eden vatandaşların cenazelerinin il dışına naklinin gerekmesi durumunda gerekli tedbirler alınacak. Cenaze nakli için vatandaşlara gerekli araç yardımı yapılacak ve seyahat izin belgesi alınacak.

14 – Covid – 19 (Koronavirüs) salgını kapsamında alınacak tedbirlerin en etkili şekilde uygulanması amacıyla, alınacak tedbirler Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından internet web sayfasından duyurulacak.

15 – İzmir Valiliği İl Pandemi Kurulu üyelerinin Covid – 19 (Koronavirüs) salgını kapsamında alınacak tedbirlere yönelik olarak verecekleri tekliflerinin İl Sağlık Müdürlüğü’nce değerlendirilecek.

16 – Esnaf odalarınca müteahhitlerle görüşülüp inşaat işinde çalışan işçilerin ilde kalmaları sağlannacak.

17 – İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla ihtiyaç analizi çıkartılacak ve 65 yaş üstü ve kronik hastalara gerekli tarıma dönük araç yardımı yapılması sağlanacak.

18 – Asker terhislerinde ve sevklerinde mülki idare amir koordinasyonu yapılarak otogarlarda ve havalimanında yoğunluk sağlanmayacak.

19 – PTT ve bankaların önünde oluşan uzun kuyruklarda Covid – 19 (Koronavirüs) salgını kapsamında alınacak tedbire yönelik olarak sosyal mesafenin sağlanacak, bu emrin uygulanması için valilikçe bankalara yazı yazılacak.

20 – Yapılacak tüm yardımların vefa grubu tarafından ve kaymakamlık koordinasyonunda yapılacak.

21 – Evde kalan ihtiyaç sahibi vatandaşların telefon ve elektronik ortamda yaptıkları başvurular önceliklendirilerek yardımların yapılacak, bu suretle evde kalınması özendirilecek.

Bunları da sevebilirsiniz