Okullarda tatil 30 Nisan’a kadar uzatıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile katıldıkları koronavirüs bilim kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, okullarda ve özel kurslarda tatilin 30 Nisan 2020 gününe kadar uzatıldığını duyurdu. Yaşanan sürecin dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir sorun olduğunu belirten Selçuk, bu konuya Bakanlık olarak pedagojik açıdan baktıklarını, önceliğin de çocukların sağlığı olduğunu söyledi.

Eğitimde ortaya çıkan ihtiyaçları dünyadaki belli başlı ülkeleri izleyerek belirlemeye çalıştıklarını, televizyonlar üzerinden uzaktan eğitime başladıklarını anlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu hafta bizim test haftamızdı ama önümüzdeki haftadan itibaren çok daha kaliteli, dolu dolu programlarla çocuklarımızın eğitimini yapmaya devam edeceğiz dedi. Selçuk, “Bu uzaktan eğitim kısmının dışında da en kısa süre içerisinde yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız da devam ediyor. Telafinin ne zaman, nasıl olacağı bilim kurulumuzun önerileriyle doğrudan doğruya ilgili” diye konuştu.

Koronavirüs bilim kurulunun da önerisiyle evde eğitim sürecini bir süre daha uzatma ihtiyacı doğduğunu belirten Ziya Selçuk, “Okullarımızın 30 Nisan’a kadar tatil olması ve uzaktan eğitimin devam etmesi konusunda bir karar söz konusu. Bizim zaten bir hazırlığımız olduğu için daha da çalışmalarımızı zenginleştirerek gereken her türlü ihtiyacı karşılayacağız” dedi. Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı’yla ilgili diğer mevzuat, ihtiyaçlar ve sınavlarla ilgili konularda kamuoyunu zaman zaman bilgilendireceklerini dile getirdi.

Liselere Geçiş Sistemi’yle ilgili üç senaryoları bulunduğunu anlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sınavların ertelenmesi veya ertelenmemesi bilimsel kararlara bağlı. Tedbirimiz hazır” dedi. Özel okul ücretleri konusunun özel okul temsilcileriyle görüştüklerini belirten Selçuk, özel kursların da 30 Nisan’a kadar kapalı olacağını bildirdi.

349 kez okundu.