Lokanta, pastane ve benzeri işyerleri için geçici kapatma kararı

Koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı alınan önlemler kapsamında içkili içkisiz tüm lokanta ve restoranlarla pastane ve benzeri işyerlerinin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Bu işyerlerinin yalnızca paket servis, gel – al benzeri biçimde, müşterilerin oturmasına izin verilmeksizin hizmet verebileceği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın, Koronavirüs (Kovid- 19) salgını ile mücadele kapsamında 81 ilin valiliğine ek bir genelge gönderdi. Genelgeyle içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlarla pastane ve benzeri işyerlerinin faaliyetlerinin 21 Mart 2020 Cumartesi gece yarısı saat 24.00’ten başlayarak durdurulacağı duyuruldu.

Genelge uyarınca, lokanta, restoran, pastane benzere işyerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak. İşletmeler yalnızca paket servis, gel – al benzeri biçimde hizmet verebilecek, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak. 

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için ek önlemlerin alınmasının gerekli görüldü. Valilikler ve kaymakamlıklar, genelge doğrultusunda il – ilçe belediyeleriyle işbirliği yapacak, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınacak.

Genelgede gerekli çalışmaların, önlemlerin valilikler ve kaymakamlıklarca ivedilikle planlanması, uygulanması ve konunun kolluk birimleri tarafından izlenerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

450 kez okundu.