Eğlence mekanlarının faaliyetleri durduruluyor

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin faaliyetlerinin geçici süreyle durdurulmasını kararlaştırıldı. 81 ilin valiliğine gönderilen “coronavirüs tedbirleri” konulu ek genelgede, sözü edilen eğlence mekanlarının faaliyetlerinin 16 Mart 2020 Pazartesi günü saat 10.00’dan başlayarak geçici süreliğine durdurulacağı belirtildi. İçişleri Bakanlığı’nın web sitesi üzerinden 15 Mart 2020 günü yapılan duyuruda şöyle denildi:

“Bakanlığımız, 81 İl Valiliğine Coronovirüs tedbirleri konulu ek genelge gönderdi. İllere gönderilen ek genelge ile Coronavirüs salgının Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam ettiği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirildiği hatırlatıldı.

Genelgede; Coronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek için Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirilmelerde; Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı, bu nedenle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin 16 Mart saat 10:00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacağı belirtildi.

Genelgede ayrıca, söz konusu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması ve kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.”