Gülten Akın için “İncelikler Tarihi” sempozyumu ve sergisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi şair Gülten Akın’ı düzenlenecek bir sempozyum ve sergi ile anacak. “İncelikler Tarihi Gülten Akın” adını taşıyan sempozyum İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 13-14 Mart 2020 tarihinde gerçekleşecek. Akademisyen, eleştirmen, çevirmen ve şairlerin katılımıyla yapılacak sempozyum, şairin edebiyat tarihindeki öncü rolünü ortaya koymayı amaçlıyor. 13 Mart Cuma günü saat 13.00’te başlayacak sempozyumda Cevat Çapan, Saliha Paker, Necmiye Alpay, Haydar Ergülen, Semih Çelenk, Mahmut Temizyürek, Sevilay Çelenk, Devrim Dirlikyapan, Mehmet Can Doğan, Duygu Kankaytsın, Betül Mutlu, Hüseyin Köse, Pelin Özer, İnanç Avadit, Emel Kaya, Olcay Akyıldız, Yücel Kayıran, Hayri K. Yetik, Asuman Susam, Alaattin Karaca, Ömer Erdem, Roman Karavadi, Didem Gülçin Erdem, Yusuf Alper, Metin Celal, Ali Özgür Özkarcı, Ruken Alp ve Riitta Cankoçak konuşmacı olarak yer alacak.

Sempozyumun yanı sıra düzenlenecek “İncelikler Tarihi Koleksiyonu” sergisi ise 13 Mart Cuma günü saat 11.00’de Portekiz Sinagogu’nda ziyarete açılacak.Sergi 27 Mart 2020 tarihine kadar gezilebilecek.

Şiirleri pek çok dile çevrilen ve bestelenen Gülten Akın, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın 2008 yılındaki vefatından sonra Milliyet Gazetesi’nin yaptığı bir araştırmada en fazla oyu alarak “Yaşayan En Büyük Türk Şairi” olarak gösterildi. 2015 yılında kaybettiğimiz şair Akın, şiirlerinde Anadolu insanını, toplumsal yaşamı, ezilen kadınları, çocukları, coşkulu bir insan sevgisini dile getirdi. Akın’ın “Büyü Yavrum”, “Deli Kızın Türküsü” en çok bilinen bestelenmiş şiirleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın