Marble için danışma kurulu kararı bekleniyor

Doğaltaş sektöründe dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın üzerine “2019-nCoV” adı verilen yeni insan koronavirüsü salgını gölgesi düştü. Bu yıl kapılarını 26. kez açmaya hazırlanan Marble Fuarı’na katılacak yabancı firmaların otel rezervasyonlarını iptal etmeye başladığı öğrenildi. Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Mevlüt Kaya, Marble Fuarı’nın ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin kararın hafta sonu ya da hafta başında yapılacak Danışma Kurulu toplantısında alınacağını söyledi.

Ulusal katılımı Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Ege Maden İhracatçı Birliği (EMİB) tarafından düzenlenen Xiamen 2020 Doğaltaş Fuarı, Çin’deki koronavirüs salgını nedeniyle 06 – 09 Haziran 2020 tarihlerine ertelenmişti. Çin’deki fuarın ertelenmesi sonrasında yaşanan gelişmelere, uçak seferleri ve otel rezervasyonları iptalleri de eklenince Dünyanın en önemli doğaltaş fuarları arasında yer alan ve bu yıl 01 – 04 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın da daha ileri bir tarihe alınması gündeme geldi.

Üyelerinin kendilerine sürekli olarak fuarın ertelenmesine ilişkin soru yönelttiğini belirten Mevlüt Kaya, “Şu an ertelemeyle ilgili kesin bir şey yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürüyor” dedi. Ticaret Bakanlığı’yla, alım heyetleriyle görüşmeleri taradıklarını, İZFAŞ’ın otelcilerle araştırmalarını sürdürdüğünü anlatan Kaya, “Bir fikir beyan etmeden üyelerimizi dinliyoruz. Ama büyük bir kısmı müşterilerin tereddüt etmeden gelmesi için fuarın Mayıs ayına ertelenmesine ilişkin talepleri var. Bu konuya ilişkin kesin karar hafta sonu ya da hafta başında İZFAŞ ve sektörle birlikte yapılacak danışma kurulunda netleşecek, haber bekliyoruz” diye konuştu.

Şubat ayı ihracatında yüzde 35-40’lık daralma olduğunu belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Çin’e yapılan 3 milyar dolarlık ihracatın 1 milyar 350 milyona yakını maden. Bunun içinde 700 milyon dolarlık doğaltaş var” bilgisini paylaştı. Kaya, “Düşünün yüzde 35 – 40’lık ihracat yaptığınız bir ülke bir anda kapılarını kapatıyor. Bu kriz doğaltaş sektörü üzerine ciddi bir travma oldu. Bu travmayı en az hasarla atlatabilmek için Ticaret Bakanlığı, Eximbank, Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşüyoruz. Bize kriz ortamında derdimizi dert edindiler, destek olacaklarını belirtiyorlar” diye ekledi.

Şubat ayı verilerine bakıldığında yüzde 55 dolayında kayıp yaşadıklarını kaydeden EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, “Yaşanan küçülme yüzde, beşlik onluk bir küçülme değil. 01 – 19 Şubat 2020 verilerine göre şu anda doğaltaşta yüzde 55 daralma var 19 günde. Bu daralma devam ediyor. Hiçbir Çinli gelmez bu durumda, gelemiyor. İhracat tamamen durdu” dedi. Kaya, yılın tümünde yüzde 40’lık düşüş beklendiğini, endişe veren bu düşüşü işlenmiş ürün ihracatını arttırarak kapatmaya, Eximbank kredileri desteğiyle de sıkıntıyı aşmaya çalışacaklarını anlattı.

Çin’de başlayan hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle sanayinin durduğuna ve işlerin yoluna girmesi için de bir rehabilitasyon sürecinin yaşanması gerekeceğine dikkat çeken Mevlüt Kaya, “Sanıyorum 2020’nin üzerine bir çarpı çekmek zorunda kalacağız” dedi. Fuarı olabildiğince doğru bir tarihte yapmanın şu an çok önemli olduğunu dile getireren Kaya, “Alınacak kararla en azından 2020’nin ikinci yarısını kurtarabilir miyiz, ona bakacağız” diye konuştu.

İran’ın Fuara katılmaması üzücü

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye -İran sınırının kapanması ve uçuşların iptali nedeniyle İran’lı doğaltaşçıların Marble Fuarı’na katılamayacağını hatırlatan Mevlüt Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“İran fuarda büyük bir alanda sergiliyordu taşlarını. Sınırların kapatılması nedeniyle üzülerek katılımcıların tamamı gelemeyeceklerini belirttiler. Fuarımız için üzücü oldu gerçekten. Çinlilerin büyük bir kısmı da katılımları iptal etmişti. Çin’den özellikle sarf malzemeleri ve makine sanayicileri de geliyordu fuara. Bu nedenle ciddi bir şekilde hata yapmamak ya da hata yapacaksak da en az şekilde yapmak için kollektif bir akılla fuar için doğru bir tarih belirlememiz gerekiyor.” (Saadet Erciyas / Özel haber)

Bir cevap yazın