Tire Kent Arşivi Müzesi araştırmacılara kapılarını açtı

Tire’nin zengin kültür mirasını korumayı ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Tire Kent Arşivi Merkezi (TİKAM) hizmete girdi.Yaklaşık 80 bin yazılı ve görsel materyali araştırmacıların kullanımına sunan merkezin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Kültürel mirasın korunmasında TİKAM’ın önemine dikkat çeken Tunç Soyer,“Arkamızda çok güçlü bir tarih var. Bizi biz yapan da bu tarih. Bizler geleceğe bu tarihin ışığında bakmalıyız. Aksi takdirde kökü olmayan insanlara dönüşürüz.Bu yüzden bu çalışma çok değerli. Diliyorum ki sonraki kuşaklar için de burası deniz feneri olur. Onların geleceğini aydınlatmaya devam eder” dedi.

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran da açılan merkezle Tire’nin zengin tarihi ve kültürel mirasını kentin kültür hafızasına kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Konuklar merkezin açılışının ardından Tire Kent Arşivi Merkezi Sorumlusu Uzman Tarihçi Ali Özçelik’le beraber ile gezerek bilgi aldı. TİKAM, Tire’nin idari, sosyal, kültürel, tarihi, iktisadi ve çok renkli demografik yapısına ilişkin yazılı ve görsel materyalleri kentin kültür hafızasına kazandırmayı amaçlıyor.Yaklaşık 80 bin yazılı ve görsel materyalin bulunduğu merkez, İzmir tarihi ile ilgili çalışma yapan araştırmacıların kullanımına sunuluyor. TİKAM’ın hedefleri arasında bir kent kitaplığı oluşturmak da bulunuyor.

Bir cevap yazın