Marble için kararı danışma kurulu verecek

Dünyanın en önemli doğaltaş fuarları arasında yer alan ve bu yıl 01 – 04 Nisan 2020 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın koronavirüsü nedeniyle ertelenmesi gündeme geldi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Marble Fuarı’nın ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin kararın hafta sonu ya da hafta başında yapılacak Danışma Kurulu toplantısında alınacağını söyledi.

Üyelerinin kendilerine sürekli olarak fuarın ertelenmesine ilişkin soru yönelttiğini belirten Mevlüt Kaya, “Şu an biz de üyelerimizi dinliyoruz, büyük bölümünün müşterilerin tereddüt etmeden gelmesi için fuarın Mayıs ayına ertelenmesine ilişkin talepleri var” dedi. Fuarı düzenleyen İZFAŞ yöneticileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü anlatan Kaya, “Bu konuya ilişkin kesin karar hafta sonu ya da hafta başında yapılacak danışma kurulunda netleşecek” diye konuştu.

Şubat ayı ihracatında yüzde 35-40’lık daralma olduğunu belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Çin’e yapılan 3 milyar dolarlık ihracatın 1 milyar 350 milyona yakını maden. Bunun içinde 700 milyon doğaltaş var” bilgisini paylaştı. Kaya, “Bu kriz doğaltaş sektörü üzerine ciddi bir travma oldu. Bu travmayı en az hasarla atlatabilmek için madenciler olarak Ticaret Bakanlığı, Eximbank, Orman Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ile görüşüyoruz. Bize kriz ortamında destek olacaklarını belirtiyorlar” diye ekledi.

Şubat ayı verilerine bakıldığında 01-19 Şubat tarihleri arasında yüzde 55 dolayında kayıp yaşadıklarını kaydeden Mevlüt Kaya, düşüşün artacağından ve yılın tümünde yaklaşık yüzde 40’lık bir düşüş olmasından endişe duyduklarını belirtti. Bu düşüşü işlenmiş ürün ihracatını arttırarak kapatmaya, Eximbank’ın desteğiyle de sıkıntıyı aşmaya çalışacaklarını anlatan Kaya, fuarı olabildiğince doğru bir tarihte yapmanın şu an çok önemli olduğunu dile getirdi.

Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle sanayinin durduğuna ve işlerin yoluna girmesi için de bir rehabilitasyon sürecinin yaşanması gerekeceğine dikkat çeken Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Sanıyorum 2020’nin üzerine bir çarpı çekmek zorunda kalacağız” dedi. Kaya, “Alınacak kararla en azından 2020’nin ikinci yarısını kurtarabilir miyiz, ona bakacağız” diye konuştu.

İran’ın Fuara katılmaması üzücü

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye -İran sınırının kapanması ve uçuşların iptali nedeniyle İran’lı doğaltaşçıların Marble Fuarı’na katılamayacağını hatırlatan Mevlüt Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“İran fuarda büyük bir alanda sergiliyordu taşlarını. Sınırların kapatılması nedeniyle üzülerek katılımcıların tamamı gelemeyeceklerini belirttiler. Fuarımız için üzücü oldu gerçekten. Çinlilerin büyük bir kısmı da katılımları iptal etmişti. Çin’den önemli makine sanayicileri de geliyordu fuara. Bu nedenle ciddi bir şekilde hata yapmamak ya da hata yapacaksak da en az şekilde yapmak için kollektif bir akılla fuar için doğru bir tarih belirlememiz gerekiyor.” (Saadet Erciyas / Özel haber)

Bir cevap yazın