Bizİzmir dijital platformu ile hizmetlere kolay erişim

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce hizmete açılan “Bizİzmir” dijital platformu, İzmir’de yaşayanların kentteki tüm etkinlikleri izlemelerini, belediyeden haber almalarını, önemli konularda görüş ve önerilerini kolaylıkla paylaşabilmelerine olanak sağlayacak. İzmirliler platforma bizizmir.com adresinden erişilebiliyor ve dijital platformun uygulamasını indirilebiliyor.

Atatürk Meydanı’nda Bizİzmir platformunun açılışını yapan ve basın mensuplarına anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “En önemli hedefimiz olan şeffaf, katılımcı, demokratik yerel yönetim anlayışımızı dijital platformda da hayata geçirmek ve kenti hep birlikte yönetmek için artık yeni bir zeminimiz var. Bizİzmir ile kentimizde dijital demokrasi dönemi başlıyor. Bu nedenle iletişim çalışmalarımızda Bizİzmir’i ‘kentin dijital meydanı’ olarak tanımladık. Hedefimiz 4,5 milyon İzmirlinin yolunun geçtiği, sesini duyurduğu bir meydan yaratmak” dedi. Soyer’in konuşmasından sonra platformun nasıl çalıştığı örneklerle medya temsilcilerine gösterildi.

Duy paylaş katıl

Bizİzmir sitesi üç ana eylem üzerinde inşa edildi. Site bilgi edinmeyi (duy), İzmirlilerin beraber hareket etmesini (paylaş) ve katılımcılığı (katıl) öne çıkarıyor. Site sayesinde vatandaşlar İzmir’deki tüm kültür sanat etkinliklerinden Bizİzmir aracılığıyla haberdar olabiliyor, kentte yapılması düşünülen bir yatırımla ilgili görüş belirtebiliyor veya anketlere katılabiliyor. Bizİzmir sitesine kaydolan İzmirliler, buradaki bilgileri paylaşmakla kalmıyor, aynı çatı altında istek ve önerilerini iletebiliyor, sonuçlarını takip ediyor, ulaşım kartına yükleme yapabiliyor veya nöbetçi eczaneden boş otoparkların yerlerine kadar kentte yaşayanların hayatını kolaylaştıran çok önemli bilgilere ulaşabiliyor.

BizPuan ve şeffaf belediyecilik

Bizİzmir platformuna üye olanlar BizPuan uygulamasına da erişiyor. Yaptıkları gönüllü çalışmalardan topladıkları “BizPuan”larla konser, tiyatro gibi etkinliklere ücretsiz gidebildikleri gibi, kurslara katılabiliyor ya da bu puanlarla bağış yapabiliyor. Bizİzmir’in en önemli özelliklerinden biri de şeffaf yönetimi öne çıkarması. Başkanın mal varlığından belediye bütçesine kadar her şey bu platformdan erişime açılıyor.

Bizİzmir’le İzmirliler hangi bilgilere erişebiliyor?

• Kentteki otoparklarda park yeri olup olmadığını görüyor.
• İzmirim kartının bakiyesini görüyor, kartına para yüklüyor.
• BizPuan toplanıp, puanlarla konser veya kurslara ücretsiz gidiyor ya da bir sosyal kampanyaya bağışlıyor.
• Nöbetçi eczaneler, kameralar aracılığıyla yol durumunu görüyor.
• Acil durumlarda toplanma alanları listesine ulaşıyor.
• Sebze ve meyve halindeki fiyatları görüyor.
• Ulaşım araçlarının tarifelerine ulaşıyor.
• Kentteki bisiklet istasyonları ve boştaki bisiklet sayısını öğreniyor.
• Su kesintisi, arıza gibi konulardaki duyurulara ulaşıyor.
• Anketlere katılıp, fikirlerini söylüyor.
• Gönüllü çalışmalara katılıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın