Ödemişli 98 kadın meslek sahibi oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nın Ödemiş Belediyesi ve SGK İzmir Proje Ofisi’yle birlikte düzenlediği “Evde Çocuk Bakımı Kursu’na devam eden 98 kadın mezun oldu. Kadınlara sertifikalarını, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş verdi.

Bir ay süren, 98 kadının katılıdğı Evde Çocuk Bakımı Kursu, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında Ödemiş’te açılmıştı. Proje İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası, Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir Proje Ofisi işbirliğiyle düzenlenmişti.

Törende konuşan Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nın işsizliği azaltmak, yerel ekonomik gelişmeyi arttırmak ve rekabet gücüne katkı sağlamak için çalıştığını belirtti. Soyer, Meslek Fabrikası’nda yılda ortalama 8 bin kişiye eğitim verildiğini söyleyerek, “2006-2019 yılları arasında 81 binden fazla kişi bu eğitimlerden yararlandı” dedi. Meslek Fabrikası bünyesinde İzmir’in ilçelerinde de kurs açıldığını anlatan Soyer, “Özellikle gençlerin ve kadınların işgücüne katılmasını istiyoruz. Evde Çocuk Bakımı kursunu işbirliği yaptığımız kurumlarla birlikte İzmir geneline yaymayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise, bu kurstan mezun kadınların altın bilezik sahibi olduğunu söyledi.

Kursa katılan kadınlara proje kapsamında kişi başı 100 Euro ödeme yapılırken; eğitimli çocuk bakıcısı istihdam eden ve bu bakıcıların sigortalı çalışmalarını sağlayan 0-36 aylık çocuk sahibi annelere ise proje bütçesinden aylık 200 Euro hibe desteğinde bulunulacak. İzmir, Ankara ve İstanbul’da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen proje kapsamında kadınlara toplamda 25 milyon 472 bin Euro tutarında mali destek sağlanacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın