Bornova’da Atık Toplama Kampanyası başlıyor

Bornova Belediyesi, Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 (Horizon 2020) programı tarafından finansal olarak desteklenen geri dönüşüm projesi URBANREC ile büyük hacimli evsel atıkları ekonomiye kazandırmayı hedefliyor.

Büyük hacimli atıkları yeniden değerlendirmek için ilki Ağustos 2019’da düzenlenen Atık Toplama Kampanyası’nda ikinci dönem başlıyor. Kampanya kapsamında 30-31 Ocak 2020 ve 1 Şubat 2020 tarihlerinde vatandaşların bağışladığı kullanım ömrünü tamamlamış eşyalar belediye ekipleri tarafından evlerinden alınacak.

“Paylaş, Dönüştür, Hayata + Değer Kat” sloganı ile gerçekleştirilen URBANREC projesi kapsamında gerçekleştirilen kampanyada bağışlanan eşyalardan kullanılabilir nitelikte olanlar onarımı yapılarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacak. Kullanılamaz olanlar ise geri dönüşüm kanalları ile yeni bir ürünün hammaddesi olarak değerlendirilecek.

Toplama Kampanyası’na bağışta bulunmak isteyen vatandaşlar, 0555 031 06 12 numaralı Whatsapp hattı ve ya da 0541 735 53 09 numaralı telefonlardan yetkililere ulaşabilir.

21 ortaklı proje

URBANREC Projesi’nde Türkiye’den Bornova Belediyesi ve İYTE (İzmir Yüksek Teknoloji Enstütüsü) ortak olarak yer alıyor. Yedi farklı Avrupa ülkesinden şirketler, belediyeler ve araştırma enstitülerinin bulunduğu 21 ortaklı projenin koordinatörlüğünü İspanya’da bulunan AIMPLAS isimli teknoloji merkezi yürütüyor. 42 ay sürecek projenin 493 bin liralık bütçesinin tamamı Avrupa Komisyonu tarafından finanse ediliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın