Uğur Mumcu katledilişinin 27. yılında anıldı

Gazeteci – yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 27. yılında İzmir’de de çeşitli etkinliklerle anıldı. 24 Ocak 1993’te bombalı bir suikast sonucu yaşamını yitiren Türk basınının simge ismi Uğur Mumcu’yu anmak için çeşitli kurum ve kuruluşlarca anma etkinlikleri düzenlendi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Uğur Mumcu’nun kendini gazeteci ve hukukçu kimliğiyle ülkenin gerçeklerini yazmaya, geniş kitlelere duyurmaya adadığı vurgulandı. Açıklamada, Uğur Mumcu’yu saygıyla anarken, umutsuz olmadığımızı, her türlü baskıya, engellemeye rağmen gerçekleri, doğruları yazan gazetecilerin her zaman var olacağını hatırlatıyoruz” denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili gazeteci Atila Sertel, gazeteci, yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 27’nci yılı nedeniyle anma mesajı yayımladı. Uğur Mumcu’yu anmanın yanında anlamak gerektiğini vurgulayan Sertel, “Geçmişte ‘Tarikat-Siyaset-Ticaret’ üçgenine dikkat çeken Uğur Mumcu, o günün resmini çizerek ve bugünlerin Türkiye’sine işaret ediyordu. O dönem onu anlamak istemeyenler dahi bugün ne demek istediğini çok iyi anlıyor” dedi.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Bayraklı Belediyesi’nce Tepekule Kongre Merkezi’nde düzenlenen panel ve fotoğraf sergisiyle anıldı. “Adalet ve Demokrasi” başlıklı etkinlikte Mumcu’nun kitaplarında anlattığı Türkiye ile günümüz Türkiye’si arasındaki tarihsel süreç ele alındı. 

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Bornova Belediyesi’nin adını taşıyan kültür merkezinde düzenlediği etkinlikte anıldı. Uğur Mumcu’nun sadece bir gazeteci değil, devrim şehidi olduğunu söyleyen Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Onu unutmadık, unutturmayacağız!” dedi.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu için Buca’da bir dizi anma etkinliği düzenlendi. Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu üyeleri Uğur Mumcu için özel olarak hazırladığı “Unutma” adlı oyunu sahneledi. Buca Kent Konseyi’nin Buca Belediyesi Hizmet Binası önünde düzenlediği etkinlikte Atatürk heykeli önüne Mumcu’nun fotoğrafına kırmızı karanfil bırakıldı. Buca Belediyesi Olimpik Yüzme Havuzu Konferans Salonu’ndaki etkinlikte Uğur Mumcu’nun yaşamı belgesel eşliğinde tiyatral gösteriyle canlandırıldı.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Çiğli Uğur Mumcu Mahallesi’ndeki anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı. Çiğli Belediye Başkan Vekili Ali Rıza Koçer ise, cumhuriyet ve demokrasiyi yaşatmanın bedeli olduğuna dikkat çekti. Koçer, “Cumhuriyet bize emanet. Cumhuriyet değerlerini unutmayacağız. Uğur Mumcu’nun ışığı yolumuzu aydınlatsın” diye konuştu.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Foça’da Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerle anıldı. Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi tarafından, Uğur Mumcu Parkı’nda tören düzenlendi. Yeni Foça’da ‘‘Uğur Mumcu ve Aydın Kıyımı’’ konulu anma programı gerçekleştirildi.

Gazeteci yazar, Uğur Mumcu, Güzelbahçe Yelki Mahallesi’nde bulunan Uğur Mumcu Anıtı önünde gerçekleştirilen törenle anıldı. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü Uğur Mumcu’nun yıllar önce yazdıkları, söyledikleri tek tek gerçekleşiyor. Uğur Mumcu gerçek gazeteciydi, yurtseverdi, devrimciydi, Atatürkçüydü. Saygı ve özlemle anıyoruz” diye konuştu.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Karabağlar Belediyesi’nce Üçyol Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan heykeli önünde düzenlenen törenle andı. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “demokrasi mücadelesini kalemiyle, düşünceleriyle yapmaya çalışan değerli bir insanı, gazeteciyi katlettiler. Katliamı planlayanlar, uygulayanlar zannettiler ki her şey unutulacak. Tam aksine Uğur Mumcu, Türk halkının kalbinde, yüreğinde yaşamaya devam ediyor. Unutturmayı başaramadılar” dedi.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Narlıdere Belediyesi’nce Limanreis’teki heykeli başında düzenlenen törenle anıldı. Günün ikinci etkinliği Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde gazeteci İsmail Saymaz’ın konuşmacı olduğu söyleşi oldu. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, “Gazetecilik mesleğinin simge ismi Uğur Mumcu’yu ve fikirlerini sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Efes Selçuk’ta İstasyon Meydanı’nda ve Uğur Mumcu Heykeli önünde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Uğur Mumcu’nun yazdığı her kelime bugün ne kadar büyük bir gerçeklik taşıyor. Uğur Mumcu tam 27 yıl önce durum tespiti yapmış. Artık bizim silkelenmemiz gerekiyor. Uğur Mumcu’nun yazılarını tekrar okumamız gerekiyor. Bugüne kadar başımıza neler geldiğini ve bundan sonra başımıza neler geleceğini tekrar tekrar sorgulamamız ve sorgulatmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın