Türkiye’nin en büyük AKUT yerleşkesi Karabağlar’da

Karabağlar Belediyesi tarafından Arama Kurtarma Derneği’ne (AKUT) tahsis edilen ve Şehit Uzman Çavuş Akın Acar’ın adını taşıyan yerleşke, törenle hizmete girdi. Bozyaka Pazaryeri’nin altındaki 1600 metrekarelik alana sahip merkez, Türkiye’nin en büyük AKUT yerleşkesi olarak biliniyor.

Şehit AKUT gönüllüsünün adı verildi

Karabağlar Belediye Meclisi dört yıl önce oy birliğiyle aldığı kararla, bu alanı AKUT İzmir’e tahsis etmişti. Merkeze, Suriye’nin El Bab kentinde dört yıl önce şehit olan AKUT Gönüllüsü Uzman Çavuş Akın Acar’ın adının verilmesi kararlaştırılmıştı. Düzenlenen törene Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Şehit Uzman Çavuş Akın Acar’ın annesi Hanife Acar, AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı, AFAD İl Müdürü Osman Metin Saroğlu,İzmir Deniz Er Eğitim Merkez Komutanı Deniz Piyade Albay Ümmet Tosun, siyasi parti ilçe temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş ve AKUT gönüllüsü katıldı.

AKUT’un gönüllülük esasıyla yaptığı çalışmaları anlatan kısa film gösteriminin ardından konuşan AKUT görevlisi Benan Edis bu merkezin 12 ay yaşayan bir yer olacağını belirtti. Şehit Akın Acar’ın annesi Hanife Acar ise “Oğlumun adı İzmir’de de yaşayacak. Bu gururu bana yaşattığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” sözleriyle duygularını dile getirdi.

AFAD İl Müdürü Osman Metin Saroğlu da konuşmasında, herhangi bir afet durumunda zihinde hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekti. Saroğlu “O kadar çok iş var ki, biz AFAD her yere yetişemeyiz. En büyük desteği STK ve gönüllü kuruluşlardan alıyoruz. Bu yerleşkenin AKUT’a verilmesinden dolayı belediye başkanıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye’nin en büyük AKUT yerleşkesi

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı İzmir’de 2006 yılından beri çalışmalarının sürdürdüklerini belirterek buranın AKUT’a yakışır Türkiye’nin en büyük yerleşkesi olduğunu söyledi. Başkan Selvitopu ve meclis üyelerine teşekkür eden Şalcı, “Bu merkezde herhangi bir afet öncesi için çalışmalar başlatacağız. Olası depremler ve afetlere karşı eğitimlerimizi hızlandıracağız. Yarın bize iş düşecekmiş gibi hazır olacağız. İnsanlarımız bize güveniyor. Biz de onlara layık olmaya çalışacağız” dedi. CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan ise mecliste oybirliğiyle ortak karar alıp yerleşkenin yaşama geçmesini sağlayan tüm siyasi parti üyelerine teşekkür etti.

AKUT örnek bir kurum

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise, “Kentlerimizin güvenli olması lazım. Afetin ne zaman geleceğini hiç kimse bilemez. Arama kurtarma faaliyetleri çok önemli. Tabi ki devletin kurduğu AFAD var. Bu yeterli mi? elbette değil. Sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların afetlere hazırlıklı olması gerekiyor. İşte bunlardan birisi de AKUT, Türkiye dünyada kendini ispatlamış önemli kurumlarından biri. Gölcük, Van, Ceyhan depremlerin de yaptıkları çalışmalarla toplumumuza örnek olmuş kurumlardan birisi. Bizde yerel yönetim olarak böyle kurumların her zaman yanında olmaya çalışıyoruz” dedi.

Yıl boyunca eğitim verilecek

AKUT İzmir Yerleşkesi’nde 12 ay boyunca eğitimler, seminerler, arama kurtarmaya ilişkin sergiler olacak. Halka ve öğrencilere yönelik farkındalık yaratma, bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Yerleşkedeki AKUT Müzesi’nde de, 17 Ağustos ve Van depremleri, Soma maden kazası gibi afetlerde, kazalarda ilk müdahaleyi yapan gönüllülerin kullandığı eşyalar sergilenecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın