Çocuk kitapları yazarı Asa Lind: Hayal edin, keşfedin

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kumkurdu kitap serisi ile dünyada en çok okunan çocuk yazarları arasında yer alan İsveçli Asa Lind’i İzmirli çocuklarla buluşturdu. Kumkurdu isimli kitabı dünyada pek çok dile çevrilen Asa Lind, Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’ndaki buluşmada Bornova Muharrem Candaş İlkokulu öğrencilerinin sorularını yanıtladı.Yazar Kumkurdu kitabını nasıl yazdığını anlattı. Kızının sahil dönüşü kumlar arasında kumkurdu gördüğünü söylemesiyle başlayan hikayelerin bugün üç kitaba ulaştığını belirten Lind, “Kitaplarımdaki hikayeler hem fantezi hem de gerçek. Fantazi ile gerçek birbiriyle barışık yaşar. Hayal etmeden hiçbir şeyi keşfedemezsiniz. Mutlaka hayal edin” dedi.

Söyleşinin ardından çocuklar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine armağan ettiği Kumkurdu kitabını yazara imzalattı. İzmir’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Lind, “Bu kente daha önce de gelmiştik. İzmir yaşayan, fantastik bir şehir. Burada çocuklarla birlikte olmaktan büyük keyif aldım” dedi. 30 kitap yazdığını belirten Lind, yeni kitapların da sırada olduğu müjdesini verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı’na bağlı bir sosyolog eşliğinde kitaba ilişkin yaratıcı drama çalışması da yapan öğrenciler keyifli bir gün geçirdi.

Asa Lind kim?

İsveç doğumlu Asa Lind, çocukların bakış açısından büyükleri ve doğanın sırlarını felsefi bir derinlikle, şiirsel ama anlaşılır bir dille anlattığı Kumkurdu kitapları ile ün kazandı. 2003 yılında dünyaca ünlü olan Nils-Holgersson ödülüne layık görüldü. Yazarın kendi kızından ilham alarak yazdığı “Kumkurdu”, “Daha Fazla Kumkurdu”, “Daha da Fazla Kumkurdu” kitap serisi ile Dinazor Yumurtası, Piaskowy Wilk, Ellika Tomson’un Keşif Günlüğü isimli kitaplar en çok bilinen eserleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın