Gelecek İçin Karikatürler sergisi iklim krizine dikkat çekecek

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)iklim kriziyle ilgili 100 eseri bir araya getiren uluslararası bir karikatür sergisine ev sahipliği yapacak.İlki Almanya’nın Dortmund kentinde açılan uluslararası sergi “Gelecek için Karikatürler”, 7 Ocak-30 Mart tarihleri arasında İzmirlilerle buluşacak. Sergi, iklim krizine dikkat çekmek için İsveçli iklim eylemcisi Greta Thunberg’in cuma günleri okulu boykot ederek İsveç Parlamentosu’nun önünde yaptığı “Gelecek için Cuma” eyleminden esinlenerek kurgulandı.

Mona Lisa’dan Mona Greta’ya

Sergide beş kıta ve 35 ülkeden 100 karikatür bulunuyor. Karikatürler iklim krizine, çevre kirliliğine, denizdeki plastik yığınlarına, çöp dağlarına ve trafik karmaşasına dikkat çekiyor. Serginin afişi “Mona Greta” karikatürist Bernd Pohlenz tarafından tasarlandı. Sanatçı, hümanist ve doğa bilimci Leonardo da Vinci’nin ünlü resmi Mona Lisa ile iklim eylemcisi genç Greta Thunberg’in portresini birleştirdi.

Gelecek için cuma eylemleri

İklim eylemcisi Greta Thunberg, “Gelecek için Cuma” eylemiyle 2019’da dünyanın gündemine oturmayı başardı. Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede Thunberg’e destek eylemleri düzenlendi. Dortmund Belediyesi de bu eylemleri destekleyenler arasındaydı. “Gelecek için Karikatürler” sergisi de bu destek kapsamında doğdu. Belediye, Berlin’li dünyanın en büyük online karikatür arşivi toonpool.com ve karikatürist Bernd Pohlenz ile işbirliği yaparak 120 ülkeden 2 bin 500 sanatçının 300 bin çiziminden 100 karikatürü seçti. Seçki “Gelecek için Karikatürler” başlığı altında toplanarak uluslararası bir sergiye dönüştürüldü.
61 kez okundu.

Bir cevap yazın