Tataristan ile İzmir arasında işbirliği köprüsü

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Kazan’da görüşen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eğitimden turizme kadar bir dizi konuda işbirliği kararı aldıklarını söyledi. Resmi bir ziyaret nedeniyle Tataristan Cumhuriyeti’ne giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kazan kentinde Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un konuğu oldu. Yapılan ikili görüşme sonucunda Tataristan ile İzmir arasında eğitimden turizme, kooperatiflerden inovasyona kadar birçok alanda işbirliği yapılması kararlaştırıldı. İşbirliği kapsamında İzmir’de Tataristan günleri, Kazan’da ise İzmir günleri düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov 2015 ve 2017 yıllarında İzmir’i ziyaret ettiğini belirterek İzmir ile ticari konular dahil olmak üzere yeni ortak projelerin yürütülmesine olanak sağlayacak şekilde Tataristan-Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin güçleneceğinden emin olduğunu söyledi. Kazan’da çok verimli bir dizi toplantı yaptıklarını belirten Soyer ise Kazan Expo ile İZFAŞ arasında bir işbirliği yapılmasını ve özellikle turizm, kooperatifler, tarım ve girişimcilik gibi konularda beraber çalışacaklarını kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi heyeti Cumhurbaşkanlığına yaptıkları ziyaretin ardından, Kazan Belediye Başkan Yardımcısı Yevgeniya Lodvigova başkanlığında düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Tunç Soyer, İzmir ve Kazan’ın turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu, iki şehir arasında turizm faaliyetlerinin arttırılması gerektiğini, İzmir’in termal turizminin bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini söyledi.

Yevgeniya Lodvigova, Soyer’in çağrısına “Sizin tecrübelerinizden faydalanmak ve tecrübelerimizi paylaşmaktan çok memnun oluruz. Bugün birçok Rus’un termal kaynakları olan tatil beldelerini seçtiğini biliyorum. İzmir bu açıdan Kazanlıların ilgisini çekebilir” yanıtını verdi. Tataristan Yatırım Kalkınma Ajansı’nı da ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediyesi heyeti, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan’ın yanı sıra Kazan İcra Komitesi ile de bir araya geldi.
11 kez okundu.

Bir cevap yazın