İzmir Avrupa Gençlik Başkenti olma yolunda

Gençlerin kentteki karar verme süreçlerine katılımını amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi “Genç dostu İzmir” yolunda bir adım daha atıyor. Büyükşehir, 2023 Avrupa Gençlik Başkenti olmaya hak kazanabilmek için Ocak ayında Avrupa Gençlik Forumu’na resmi başvuruda bulunacak.

Başvuru öncesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve gönüllü gençlerle birlikte çalışmaları ise sürüyor. Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle yapılan İzmir Gençlik Atölyesi’nde eğitim, öğretim, istihdam, girişimcilik, sağlık ve refah, kültür ve yaratıcılık, gençlik katılımı, gönüllü faaliyetler, kentte yaşam ve güvenlik başlıkları ele alınarak sorunların çözümü için ortak öneriler geliştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentte gençlerle birlikte yürüttüğü çalışmalar arasında Abla-Ağabey-Kardeş Projesi, İzmir Gençlere Kucak Açıyor,Mahallemizde film çekiyoruz, Havagazı Gençlik Meclisi yer alıyor.

Avrupa Gençlik Başkenti’ne nasıl başvurulacak?

Avrupa Gençlik Başkenti unvanının amacı kentte, altyapıdan kültürel eğitim programlarına kadar her alandaki karar alma süreçlerine ve bu süreçlerin uygulamalarına genç bakış açısını kazandırabilmek olarak tanımlanıyor.

Avrupa Gençlik Başkenti unvanı için Avrupa Birliği ya da Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin belediyeleri Avrupa Gençlik Forumu’na başvuruda bulunuyor. Başvuru ve seçim süreci üç turdan oluşuyor. İlk başvurular Ocak’ta yapılıyor. Unvan için yarışacak beş kent Mart ayında açıklanıyor. Finale kalan kentler, Haziran – Ağustos ayları içinde ikinci başvurularını yapıyor. Kasım’da ise aday kentler Brüksel’de jüri üyelerine projelerini sunuyor. Jürinin kararının ardından ise kazanan kent açıklanıyor.

İlk Avrupa Gençlik Başkenti olarak seçilen Rotterdam’ı (Hollanda) sırasıyla Turin (İtalya), Antwerp (Belçika), Braga (Portekiz), Maribor (Slovenya), Selanik (Yunanistan), Cluj-Napoca (Romanya), Gence (Azerbaycan), Varna (Bulgaristan), Cascais (Portekiz), Novi Sad (Sırbistan) izledi. Önümüzdeki üç yılın Avrupa Gençlik Başkentleri ise Amiens (Fransa), Klaipeda (Litvanya) ve Tiran (Arnavutluk) olacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın