40 kişilik eğitim programına 1800 kişi başvurdu

Ege İhracatçı Birlikleri, Dış Ticaret Uzmanı ve Üretim – Kalite Mühendislerinin mesleki bilgilerini ihracatçı firmaların ihtiyaçları doğrultusunda güncellemeleri amacıyla “Uzman Mesleki Personel Yetiştirme ve İstihdam Sağlama Projesi”ni yaşama geçirdi.
Ege İhracatçı Birliği’nin 40 kişilik kontenjanın olduğu eğitim programına 1.800 kişi başvurdu. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, projeyi İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile gerçekleştirdiklerini söyledi. Eskinazi ihracatçı firmaların belirttikleri kriterler doğrultusunda 1.800 başvuru arasından seçilen 40 Dış Ticaret Uzmanı ve Üretim-Kalite Mühendisi’nin iki ay sürecek eğitim programına başladıklarını kaydetti.

İş hayatına yeni atılmış gençlerin sektörün gerektirdiği operasyonel ve teknik yetkinlikle donatılmasının çok gerekli olduğunu belirten Eskinazi, “Katma değerli ürün üretimi için Üretim-Kalite Mühendislerinin dünyadaki teknolojik gelişmeleri biliyor ve uyguluyor olmaları gerekiyor. Dış Ticaret Uzmanlarının ise, katma değerli üretilen ürünleri hak ettiği değerde pazarlamaları şart. Bu zincirin bozulmaması adına, bu iki meslek grubunun firmalarda yapılan işe ilişkin bilgilerini arttırmalarına ve uygulamaları görmelerine yarayacak periyodik işbaşı mentorluk görüşmeleri de eğitim programında yer alıyor” diye konuştu.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Uzman Mesleki Personel Yetiştirme ve İstihdam Sağlama Projesi Eğitim Programına katılan kursiyerler; ihracatçı firmaların Dış Ticaret Uzmanı, Üretim-Kalite Mühendisi ihtiyacı olduğunda öncelikli olarak istihdam edilecek isimler olacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın