Cumhurbaşkanı üniversite yerleşkesindeki camiyi ibadete açtı

Ege Üniversitesi (EÜ) yerleşkesinde yapımı tamamlanan Bilal Saygılı Camisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Cuma namazının ardından düzenlenen açılış töreninde konuşan Erdoğan, geleneksel Osmanlı Mimarisi ile inşa edilen caminin İzmir’in sembollerinden biri olduğunu belirterek toplam 8 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceğini söyledi.

Caminin konferans salonunun da önemli bir iş göreceğini anlatan Erdoğan, “Her bakımdan adına, şehrimize yaraşır bir eser olduğunu görüyoruz. Bilal Saygılı kardeşime, Saygılı ailesine böyle bir ibadethaneyi şehrimize kazandırdığı için şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. “Bir hadiste, kim Allah’ın rızasını talep ederek bir mescit inşa ederse, Allah’ın da ona cennette bir ev inşa edeceği müjdeleniyor” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim inancımızda cami, kullanılan ve iş bitince terk edilen mekan hiçbir zaman olmamıştır. Cami, ibadethane olduğu kadar muhabbetin, dayanışmanın yeridir. Cami, öğrenmenin ve öğretmenin, istişarenin mekanıdır. Cemaati olmayan her cami, ne kadar ihtişamlı olursa olsun, yetim ve öksüz bir eserdir. Çocuk sesleriyle güzelleşmeyen, gençlerin heyecanıyla dolmayan camiler mahzun kalmaya mahkûmdur. Üniversite öğrencilerimiz başta olmak üzere bu bölgede yaşayan bütün kardeşlerimizin Bilal Saygılı Camisi’ni öksüz ve yetim bırakmayacağına inanıyorum.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açılış duasının ardından cami ibadete açıldı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, açılışı gerçekleştirilen, üniversite yerleşkesi içinde yaptırılan ve ibadete açılan Bilal Saygılı Camisi’nin üniversite özelinde İzmir’e ve ülkemize hayırlı olmasını dilediğini söyledi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İbrahim Müteferrika’nın hayatını ve Tük kültürü, siyaseti ve medeniyeti dönemlerini anlatan “Müteferrika” adlı eseri hediye etti.

Ege Ajans’ın haberine göre, cami 16. Yüzyıl klasik Osmanlı mimari sanat anlayışı ve üslubu esas alınarak yapıldı. Mimar Necip Dinç tarafından projelendirilen caminin inşaatında Horasan harcı kullanıldı, kalem işi Afyon’dan getirilen özel kök boyalarla yapıldı. Cami, 5 bin 350 metrekare arsa alanına, 4 bin metrekare kapalı alana, bin 535 metrekare oturma alanına, 28 metre kubbe yüksekliğine ve 50 metrelik minare yüksekliğine sahip. Ana kubbe, dört yarım kubbe, köşe kubbeler, beş kubbeli revaklar ve iki minare olarak tasarlanan abidevi cami, içinde 3 bin 300 kişinin aynı anda namaz kılabileceği bir kapasiteye sahip, ayrıca kapasitesi açık alanlarla birlikte 8 bin kişiye ulaşıyor. (Ege Ajans)

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın