Şimdi o turistler nerede?

Mehmet Gülümser
Turist Rehberi


Uzun süren yaz tatilini bitirip İzmir’e geri döndük. Şehrin sokaklarında dolaşmayı, kahvelerinde oturup dostlarla sohbet etmeyi çok özlemiştim. Gündüzler böyle geçerken akşam televizyon karşısına geçip haberleri izleyerek günü tamamlıyorum.

Ancak haberlerde dikkatimi çeken algıya dönük turizm haberlerini duyunca bu yazıyı yazma zorunluluğu hissettim. Haberlerde, spikerler önlerine konan turizm istatistiklerini öyle bir sunuyorlar ki sanki uçuyoruz. “Bu yıl turist sayısında bir önceki yıla göre şu kadar oldu şu kadar da turizm gelir artışı oldu” diye. Öyle ki, bu haberi duyan beyaz eşya satıcısı komşum ertesi gün bana, “Bak, turizm patlamış” diyor. Halka verilmek istenen algı yerini bulmuş, başarıya ulaşılmış olunuyor… Peki, bu algı nasıl yapıldı, bunu önce Türk turizminin dünü ve bu gününü anlatarak açıklayayım.

Kış turizmi

Türk turizmi, 1990’lı yılların başında devletin Antalya kıyı bandında 30 milyar dolar para harcayarak 4 veya 5 yıldızlı tatil köyleri yapımının önünü açarak muazzam bir ivme kazandı.

O zamana kadar ülkemizde az miktarda yapılan kültür turları bu kez kışında yapılır oldu. 2000’li yıllarda kış turizmi de patladı ve esas turizm gelirinin büyük bir bölümü buradan gelmeye başladı. Yaz turizminde turistler otelde yiyip içip yatıyor ve dışarı çıkmıyordu, ama kış turizmi ile turistler Kapadokya, Pamukkale, Bergama, Efes, hatta Truva’ya götürülerek bu bölgelerde kış mevsiminde iş yapamayan esnaflar turizm gelirinden faydalandırıldı.

O gün ki turistlerin hali vakti yerinde, gelir düzeyi yüksek idi. Turizm Anadolu’yu sarmıştı. Turistler bu atmosfer içinde iyi alış veriş yapıp ülkeye döviz bıraktılar. Ta ki 2015 yılına kadar. Bu yıl ile siyaseten Avrupa’yla ilişkiler bozulunca Avrupa’nın kaliteli entelektüel turistleri azalmaya başladı. Daha sonra ne olduysa oldu siyasetin başı Avrupalılar’a “Nazi” dedi. Bir Alman’ın annesine, babasına küfür et bir şey demez, ama kendisine “Nazi” denirse çıldırır. Bu ifadeden sonra da kış aylarında gelen turistler bıçak gibi kesildi.

Bu yazımı da okuyanlar diyecek ki, “Ama yazın Almanlar tatile geliyor”.

Geliyor da hangi Alman’ Çoğunluğu Alman pasaportu almış Sırp, Polanya, Bulgar, Macar, Yogaslav ya da alt grup Alman…

Her turist, turist değildir

Yine denebilir ki, “Her tarafta Çinli, Arap turist var, yetmez mi?”…

Ona cevabım, “Her turist turist değildir” şeklindedir.

Turist, para harcayan, gezen ve ülkeye döviz bırakandır. Otunu yanında getiren uzak doğulu gibi değil. Bu turistler bana göre dolgu maddesidir, turistin cebinde akrep olmayacak.

O kaliteli turist bu ülkeye gelmişti. Eylül, Ekim, Kasım ya da Mart, Nisan, Mayıs ayında turist bekleyen esnaf bu aylarda kazançlarını tamamlardı.

Peki, bu turistler şimdi nerede? Onları bu yaz sonu Yunan adası Kos’a yaptığım gezide gördüm. Biz İstanköy diyoruz, bizce de pek ünlü bir yer değil. Oysaki herkesin gidip görmesi gereken bir ada. Pırıl pırıl sokaklar, cafeler, restoranlar, oteller. Gündüz sakin olan kent akşamları cıvıl cıvıl, ışıl ışıl oluyor. İğne atsanız yere düşmez, herkes alışverişte, tüm restoranlar dopdolu. Yemekler yeniyor içkiler içiliyor, fiyatlarda ucuz da değil. Örneğin bir porsiyon biftek 18 -25 Euro. Her yerde şıkır şıkır giyinip dolaşan gerçek Alman, İngiliz turistleri görünce içim gitti. Önceleri bizde olan bu turistler şimdi buraları seçmişti. Ülkem ve meslektaşlarım adına üzüldüm…

Gelelim yazının girişinde bahsettiğim algı amaçlı turizm haberlerine.

Ülke turizmi 2014 yılı itibariyle pik yapmıştı. O sözden (Nazi) ve siyaseten öngörüsüzlükten sonra turizm gelirleri dibe vurdu. Ülkeler arası dostluklar siyasi dengeler üzerinde olduğu unutulmamalıydı. 2019 yılında kaliteli turist sayısında, gelirinde muazzam düşüş olmuş, binlerce rehber işsiz kalmış. Ayrıca da İzmir’e, Kuşadası’na senede yüzlerce gelen gemi son beş yıldır gelmiyor. Bunlara değinilmiyor, ama haberlerde ve istatistiklerde sık sık, hararetle “Bir önceki yıla göre turist sayısında şu kadar artış oldu, şu kadar gelir sağlandı” deniliyor.

Aslında bugünki turizm yorumları ülkenin en çok gelir elde ettiği 2014 yılı istatistiklerine göre yapılmış olmalıydı. Çünkü o yılara göre değerlendirme yapılırsa turizmin patladığı mı çatladığı mı ortaya çıkacaktır. Turizmin dününü ve bugününü yaşayan biri olarak söylüyorum, turizm haberleri gerçek istatistiki verilere göre değerlendirilmiyor, yazık ki yanılsama var…


Bir cevap yazın