BUHASDER Kongresi enfeksiyona dikkat çekecek

Dünyada her yıl 14 milyon kişi enfeksiyondan yaşamını yitiriyor. Göçler, mevsim geçişleri, doğal afetler, iklim değişiklikleri, savaşlar, seyahatler enfeksiyon hastalıklarının yaygınlaşmasında en önemli etkenler arasında yer alıyor. Uzmanlar enfeksiyondan korunmanın en etkili yollarından birinin ise elleri sık sık yıkamak olduğunu dile getiriyorlar.

Enfeksiyon her yönüyle ele alınacak

Mevsim değişimlerinin soğuk algınlığını gündemimizden düşürmediği şu günlerde Selçuk’ta toplum sağlığını ilgilendiren çok önemli bir kongre başlıyor. Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) tarafından düzenlenen BUHASDER Kongresi 8.Tepecik Enfeksiyon Günleri, 16 – 20 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk’ta Palm Wings Ephesus Hotel’de gerçekleşecek. Başkanlığını Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları, İmmuoloji, Alerji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şükran Köse’nin yapacağı kongrede enfeksiyon hastalıkları, immünolojiye ait önemli konular, yeni gelişmeler tıbbın farklı bilim dallarından katılımcılarla tartışılacak. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nce desteklenen kongreye İtalya, Balkan ülkeleri ve Afrika’dan bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyon konularında deneyimli bilim insanları da katılacak.

14 milyon kişi enfeksiyondan etkileniyor

BUHASDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükran Köse, 2008 yılında kurulan derneğin bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve etkisinin en aza indirilmesi için, toplumda farkındalığı artırıcı çalışmalar yaptığını söyledi.

Her yıl dünyada 14 milyon kişini enfeksiyondan yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Prof.Dr. Şükran Köse, “Hastalıklara bağlı ölüm oranlarına bakıldığında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada enfeksiyon hastalıkları yer alıyor.Kanser ise listede üçüncü sırada” diye konuştu.

Türkiye’de HIV’de yeni olgu sayısında artış var

Türkiye’nin enfeksiyon haritası çıkarıldığında her bölgede, hastalıkların görülme sıklığında farklılık görüldüğüne dikkat çeken Prof.Dr.Köse “Hepatit B, Güneydoğu’da yüzde 9 oranında varlık gösterirken İzmir’de ise bu oran yüzde 3-4” dedi.

Salgın haline dönüşen HIV ve kazanılmış bağışıklık yetmezlik sendromu (AIDS)’nun kontrol altına alınması için yapılan çalışmaların olumlu sonuçlarının alınmaya başladığına değinen Prof.Dr. Şükran Köse, ülkemizde ise yeni olgu sayısında 2,5 kat artış yaşandığına dikkat çekti.

Enfeksiyonla ilgili güncel konular ele alınacak

16 – 20 Ekim 2019 tarihleri arasında Selçuk’ta bu yıl sekizincisi gerçekleşecek Tepecik Enfeksiyon Günleri’nde “İklim Değişikliği ve Enfeksiyonlar”, “Afet ve Kriz Durumlarında Enfeksiyonlara Yaklaşım” ve “Göç ve Enfeksiyon” başlıkları altında üç ayrı oturum düzenlenecek. Katılımcılara HIV enfeksiyonları, salgın yönetimi, yoğun bakımda hasta bakımı, antibiyotik yönetimi, fungal enfeksiyon yönetimi, dezenfeksiyon – sterilizasyon ve istatistik konularında kurslar düzenlenecek. Kongrenin son günü bulaşıcı hastalıklar ve koruyucu hekimlik alanında yapılan çalışmaları ödüllendiren Tülay Koçoğlu Teşvik Ödülü ile bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde hizmet veren bilim insanlarına verilen Hasan Basri Karahan Hizmet Ödülleri de sahiplerini bulacak.

Kongreyle ilgili detaylı bilgiye www.buhasder.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.
45 kez okundu.

Bir cevap yazın