Çiğli Belediyesi’nden okullara Atatürk büstü

Çiğli Belediyesi, ilçede Atatürk büstü bulunmayan ya da büstleri eskiyen okullara Atatürk büstleri hazırlayıp armağan ediyor. İlk büst Egekent Mahallesi’nde bulunan Turan Çakın İlköğretim Okulu’na yerleştirildi.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, yaptıkları incelemeler doğrultusunda ilçedeki okul ve muhtarlıkların bazılarında Atatürk büstünün bulunmadığını bazılarında ise büstlerin eskidiğini belirlediklerini kaydetti. Başkan Gümrükçü, bu doğrultuda ilk olarak Egekent Mahallesi’nde bulunan Turan Çakın İlköğretim Okulu’ndan gelen talebe yanıt verdiklerini söyledi. Bu ilk çalışmanın kendileri için anlamlı olduğunu anlatan Gümrükçü, “Diğer okullar ve muhtarlıklar için yeni büstler yaparak yıpranmışları değiştirmeye ve hiç olmayan yerlere de Atatürk büstü koymaya karar verdik” diye konuştu.

Kaklıç’a heykel atölyesi

Belediyede sanat kursları eğitimi veren Heykeltıraş Martıgül Kalkan’ın başarılı ilk uygulamasının ardından bu projeyi uygulamaya koyduklarını belirten Başkan Gümrükçü projeye ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Çiğli’nin çeşitli yerlerine Türkiye ve Çiğli için değerli sanatçılar ile Çiğli’yi anlatacak heykeller yapacağız. Bu bağlamda Kaklıç’da uzun süredir kapalı olan ve kullanılmayan iki katlı binamızı yapacağımız düzenlemeler sonrasında heykel atölyesine çevireceğiz. Burada heykel üretiminin yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi’ne hazırlanan öğrenciler başta olmak üzere talep eden tüm vatandaşlarımıza heykel ve seramik kursları vereceğiz.Yenileyeceğimiz atölyemizde yapacağımız üretimle, gerek muhtarlık ve okullara gerekse diğer belediyelerden gelecek taleplere çözüm üreteceğiz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın