Afyonkarahisar’da ihracatın yıldızları ödüllendirilecek

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), “doğal taşın başkenti” olarak tanımlanan Afyonkarahisar’da 500 bin dolar ve üzeri ihracat yapan doğal taş ihracatçılarını ödüllendirecek. “İhracatın yıldızları” 17 Eylül 2019 Salı akşamı Afyonkarahisar Akrones Oteli’nde düzenlenecek törenle ödüllendirilecek.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden verilen bilgiye göre, 2018 yılında Afyonkarahisar’dan ihracat yapan firmalar Türkiye’ye 150 milyon dolar döviz kazandırdı. 500 bin dolar ve üzeri ihracat yapan 66 firma “İhracatın yıldızları” ödülünün sahibi olacak.

EMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, doğal taş sektöründe Afyonkarahisar’ın en önemli merkezlerden biri konumunda olduğuna değindi. Kaya, ödül alacak firmaların madencilik sektörünün ihracatının yüzde 81’ini, Afyonkarahisar’ın ihracatının ise yüzde 44’ünü gerçekleştirdiğini kaydetti.

Mevlüt Kaya, 2018 yılında 342 milyon dolarlık ihracat yapılan Afyonkarahisar’da madencilik sektörünün 185 milyon dolarlık ihracatla kentin toplam ihracatının yüzde 54’lük dilimini tek başına gerçekleştirdiğini söyledi. Kaya, “Ekmeğini taştan çıkaran ihracatçılarımızı ödüllendirmeye Afyonkarahisarlı ihracatçılarımızla devam ediyoruz. Diğer illerimizde de sırasıyla ödül törenleri gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, “İhracatın Yıldızları ödül töreni” için Afyonkarahisar’da bir araya gelen ihracatçılara bankanın kredi ve sigorta fırsatları ile ilgili bir sunum yapacak. İş stratejisti ve danışmanı Özgür Baykut da “Aile işletmelerinde yaşanan deneyimler, riskler, önlemler” konulu bir seminer verecek.

Bir cevap yazın