Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep Valiliği’nin eşgüdümü ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) işbirliğiye düzenlediği GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali biber hasadı ve kuruluk gezisiyle başladı. Nurdağı ilçesindeki biber hasadında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

Dünya Bankası’nın en rekabetçi yedi şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Güneydoğu’nun ve Mezopotamya’nın dünyaya açılan penceresi olan Gaziantep, gastronomisini dünyaya GastroAntep Festivali ile tanıtmayı sürdürüyor.

GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, pasta şefleri, UNESCO Gastronomi Şehirleri temsilcileri, yerli ve yabancı basın temsilcileri, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri ve şefleri, üniversiteler, gurmeler, gastronomi yazarları, Gaziantepli tarım üreticileri ve Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gaziantep mutfağının temsilcilerini bir araya getirdi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, festivalin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Gaziantep, zengin tarihi, doğal ve mimari güzelliklerinin yanı sıra Anadolu’ya özgü misafirperverliğini bir kez daha uluslararası bir platform olarak kurguladığımız bu festivalde gözler önüne serecek. Gaziantep mutfağının UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na (UCCN) dahil olmasının ardından hayata geçirdiğimiz GastroAntep Festivali ile şehrin kültürel ve gastronomi zenginliklerini ulusal ve uluslararası arenada sergilemeye devam ediyoruz. Gastronomi, turizm sektörüne ivme kazandıran önemli global trendlerden biri durumunda. Dünya çapında değerli kültürel varlıklardan biri olan Gaziantep mutfağı ve gastronomisini dünyaya açıyoruz. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz GastroAntep Festivali ile global vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım daha atmaktan mutluluk duyuyoruz.

Burası bereketli hilalin ortası. Bu gördüğünüz tarlalarlarda büyük bir emek, büyük bir alınteri var. Alınteri olmadan olmaz. Toprak tevazusyla, cömertliğiyle insanımıza büyük bir bereket sunuyor. Suyumuz toprağımız sert olsa da, insanımız mert, tarlamız soframız cömert bizim; Bu biber kendiliğinden bu lezzete bürünmüyor… Sizlerle birlikte bu lezzeteleri dünyaya duyuracağız, yanımızda olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Lezzetin başkentine hoş geldiniz!”

Gaziantep mutfağının, şehrin 12 bin yıllık tarihinde yer alan medeniyetlerin yaşamlarından süzülüp gelen zengin kültürel mirasımız olduğunu vurgulayan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“500’e yakın yemek bulunan Gaziantep mutfağındaki çeşitlilikte, ilimizin sahip olduğu tarımsal üretimin önemli rolü var. Elverişli coğrafi ve iklim şartları sayesinde bereketli Gaziantep topraklarında yetişen, sebzeler, tahıllar, baklagiller, meyveler, Antep fıstığı, yöremize özgü endemik bitkiler ve baharatlar, zengin mutfağımızın ve özgün yemeklerimizin temel malzemelerini oluşturuyor. İlimizdeki binlerce çiftçi ailenin geçimini sürdürdüğü, yemeklerimize benzersiz lezzet kazandıran ünlü Gaziantep biberi de bu ürünlerimizden sadece birisi. Festivalimizin açılışını biber hasadıyla yapmayı çok anlamlı ve önemli buluyorum. GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali, kentimize ve ülkemize hayırlı olsun.”

Bir cevap yazın