Öğrencilere Balçova Belediyesi Dayanışma Evi desteği

Balçova Belediyesi’nin “İhtiyacın yoksa al getir, İhtiyacın varsa al götür” sloganıyla açtığı Dayanışma Evi, ihtiyacı olmayan kişilerin kullanılabilir ev eşyalarını kabul ediyor. Yüksek öğrenim görmek için gelen ve Balçova’da öğrenci evinde kalmaya başlayan öğrenciler, kendilerine uygun koltuk, buzdolabı, televizyon, halı gibi ev eşyasını Dayanışma Evi’nden ücretsiz alıp evlerinde kullanıyor.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Dayanışma Evi’nin maddi imkanı iyi olmayan ailelere destek olmak amacıyla kurulduğunu söyledi. Türkiye’nin dört bir yanından yüksek öğrenim görmek için ilçeye gelen öğrencilerin büyük zorluk yaşadığını gördüklerini anlatan Çalkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başka illerden gelen öğrencilerin de büyük zorluk yaşıyor, yeteri kadar devlet yurdu olmadığı için öğrenciler ev tutmak zorunda kalıyor. Kıt kanaat geçinen çocuklar ellerindekinin tamamını ev tutmak için harcayınca, eşya almaya çok imkanları olmuyor. Biz belediye olarak daha önce ilçemizde bir kız öğrenci yurdu yapmıştık. Ancak bu tabii ki yetmiyor. Biz de öğrencilerimizin sorununu çözmek için Dayanışma Evi’nden öğrencilerimize destek olmaya çalışıyoruz.”

Kullanmadıkları eşyaları veren vatandaşlara teşekkür eden Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, “Balçova halkının gönlü çok zengindir. Dayanışma ruhunu çok iyi bilirler. Bu dayanışma evini açarken Balçovalılar’a güvendik, onlar da bizi mahcup etmedi” dedi. Çalkaya, “Eğitim alan çocuklarımız onların sayesinde bir nebze olsun daha iyi koşullarda yaşıyorlar. Bundan sonra da tüm Balçova’nın desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

Üniversite öğrencilerini bir çok alanda destek olduklarının da altını çizen Fatma Çalkaya, “Çocuklarımızın iyi eğitim alması için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Balçova’ya gelince bizimle en kısa sürede tanışmalarını istiyoruz” diye ekledi.

Bir cevap yazın