8. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nın ödülleri verildi

Bergamalı gazeteci- yazar merhum Şakir Süter anısına İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) tarafından Bergama Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen 8. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması’nın ödülleri verildi. “Haber”, “inceleme – araştırma”, “röportaj” ve “fotoğraf” dallarında ödüle değer bulunan gazeteciler, ödüllerini Tonoz Bergama Ticaret Odası Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törende aldı.

İzmir’de görev yapan gazetecilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmayı ve başarılı çalışmaları özendirip ödüllendirmeyi amaçlayan Şakir Süter Gazetecilik Yarışması bu yıl sekizinci kez düzenlenmişti. İGC ve Bergama Belediyesi’nin Bergama Ticaret Odası, Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV) ile Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği’nin desteğiyle düzenlenen yarışmaya 46 eser katılmıştı.

Ödül törenine Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, İGC Başkanı Misket Dikmen, İGC Yönetim Kurulu Üeyeleri, önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, BERKSAV Başkanı Muammer Esen, Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği Başkanı Yüksel Altuğ, Süter Ailesi, 8. Şakir Süter Gazetecilik Yarışması Jüri Başkanı Saadet Erciyas, jüri üyeleri ve gazeteciler katıldı.

Ödül töreninde konuşan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Şakir Süter’in gazetecilik mesleğine çok emek vermiş güçlü bir kalem olduğunu söyledi. Bu tür yarışmaların gazeteciliği teşvik ettiğine de inandığını dile getiren Koştu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Gazetecilik zor bir meslek. Her ülkeye göre zorlukları var. Bu zorluklara göğüs geren tüm basın mensuplarına kolaylıklar diliyorum. Kazanan gazeteci arkadaşlarımızı da gönülden tebrik ediyorum. Son günlerde yaşanan çok acı bir olaydan bahsetmek istiyorum. Emine Bulut vahşetinden söz etmeden sözümü bitirmek istemedim. Şiddetin, hele ki kadına şiddetin hiçbir türlüsü kesinlikle kabul edilemez. Umarım bu ve buna benzer olaylar bir an önce son bulur. Ve ülkemizde böyle haberler tekrardan yapılmaz ve artık böyle haberler okumayız.”

İGC Başkanı Misket Dikmen de 1970’li yıllardan bu yana bu ülkede çok karanlık ve zorlu günler yaşayan gazeteciliğin ve basın sektörünün artık daha da karanlık ve kaygılı bir iklim içerisinde olduğunu söyledi. “Demokrasinin güzelliklerinin sürdüğü tüm ülkelerde gazetecilik yapmak çok kolaydır. Ama demokrasilerden yoksun ülkelerde gazeteciliği yapmak gerçekten yürek isteyen bir şeydir” diyen Dikmen, şu görüşleri dile getirdi:

“Ve bizim her devrin gazetecisi değil her devirde gazeteci olan meslektaşlarımıza ve büyüklerimize ihtiyacımız var. Şakir Süter’de onlardan biriydi ki tüm Bergama’yı bu törende kurumları ile bir araya getirdi. Görebilseydi eminim ki özellikle genç gazetecilerin çalışmalarıyla gurur duyardı. Değerli Gazeteci büyüğümüz Vecdi Altay’ın bu yarışmada büyük emeği var. Onu bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Umuyorum ki uzun yıllar bu yarışma devam edecek.”

Yarışmada ödül kazanan gazeteciler ve eserleri şöyle:

Haber dalı: Sultan Gümüş – İlkses Gazetesi – Yaralarını eğitimle sardı: Öğretmen Benisa

İnceleme – araştırma dalı: Fadime Altanhan- Yenigün Gazetesi – İzmir’in kaybolan değerleri

Röportaj dalı: Sinan Keskin – 9 Eylül Gazetesi – Parşömene hayat verdiler

Fotoğraf dalı: Süleyman Gülen – EgeLife Dergisi’nden – Her zaman başımızın üstünde taşırız

Vecdi Altay Özel Ödülü: Mehmet Emin Al – Yenigün Gazetesi “Ata’nın mirası depoda kaldı” başlıklı eseriyle

Bergama Belediyesi Özel Ödülü: Yusuf Şahbaz – Anadolu Ajansı – Türkiye’nin kolezyumu güneşi görecek

BERKSAV Osman Bayatlı Özel Ödülü: Gamze Geçer – Haber Ekspres Gazetesi – Bergama’nın ilk kadın taksicisi

Bergama’yı Sevenler Turizm Derneği Ahmet Eroğlu Özel Ödülü: Gökçe Adar – 9 Eylül Gazetesi – İlacı halk müziği oldu

Bergama Ticaret Odası Ekonomi Özel Ödülü: Duygu Göksu – Ticaret Gazetesi – Sinalko’dan bugüne; gazozun popülaritesi artıyor

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın