Konak Toros Masal Evi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projelerinden biri daha yaşama geçirilidi. Çocukların sosyal gelişmeleri için uygun koşulları sağlamak, annelere mesleki eğitim ve beceri kazandırmak için kurulan Konak Toros Masal Evi açıldı. Masal evlerinin kentin  her yerine yayılmasının planlandığı belirtildi.

Konak Toros Masal Evi’nin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çocuklar sosyal etkinliklerden faydalanırken, annelerimiz de aile ekonomisine katkı koyabilecek, iş, hizmet üretebilecek böylece masal evleri hem eğitim hem de istihdama katkı işlevi görecek” dedi. Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu evleri İzmir’in her yerine yayacağız. Bu şehre belediye olarak her ne yaparsak yapalım, en önemli iş çocuklara yatırım yapmak. Kalıcı olan çocuklarımıza yapacağımız yatırım. Aynı zamanda atalarımıza olan saygının da bir ifadesi. Bizim için gözlerini kırpmadan canlarını veren atalarımızın kutsal mirasına ancak çocuklarımıza sahip çıkarak saygı gösterebiliriz.”

Toros Masal Evi Merkezi, ihtiyaç ve talep doğrultusunda çocuklar ve ailelere yönelik sanatsal atölye çalışmaları, sosyal ve kültürel faaliyetler, eğitmen – psikolog – ebeveyn destekli çalışmalar, doğa ile tanışma atölyeleri, çocuk hakları farkındalık çalışmaları, eğitim ve seminer çalışmaları düzenleyecek.

Merkezle 4-6 yaş arasındaki çocukların sosyal ilişkiler kurması, farklılıklara saygı duyması, paylaşma, dil gelişimi, yeteneklerinin keşfedilmesi, psiko-motor becerilerinin gelişmesi, özgüven ve benlik algılarının güçlenmesi amaçlanıyor. Masal evinde bu amaçlar doğrultusunda çocuklara yönelik etkinlikler planlanıyor.

Masal evinde dil gelişimi etkinlikleri, kavram çalışmaları, beden koordinasyon etkinlikleri, resim atölyesi, el sanatları atölyesi, müzik atölyesi, masal dinletileri, mutfak atölyeleri, doğa atölyeleri ve çocuk haklarına göre etkinlikler sağlanacak. Ayrıca kadın ebeveynlere yönelik meslek edindirme ve beceri kursları da olacak.

Bir cevap yazın