İGC 73, 9 Eylül Gazetesi yedi yaşında

Kuruluşundan bu yana dayanışmayla gazetecilik mesleğine ilişkin sorunlara çözüm üretmeye çabalayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 73 yılı geride bıraktı. 28 Temmuz 1946 tarihinde kurulan İGC, güçlü İzmir basını için çalışmalarını durmaksızın sürdürüyor.

908 üyesi bulunan İGC’nin “Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması”, “İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması”, “Şakir Süter Gazetecilik Yarışması” gibi gelenekselleşen etkinlikler düzenliyor. İGC, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle işbirliğiyle “Eflatun Nuri Karikatür Yarışması”, “Basın Özgürlüğü Ödülü” gibi etkinliklere katkı sağlıyor, paydaş oluyor.

İGC’nin Basmane’de Aziz Vukolos Kilisesi müştemilatında oluşturduğu İzmir Basın Müzesi’nde İzmir ve Türk basınının tarihi gün yüzüne çıkıyor. Müzede öldürülen gazeteciler odası, karanlık oda, matbaa, pikaj-montaj bölümü ve kamera canlandırmaları ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Basın Akademisi’ni kuran İGC, AB hibe destekli Basın Özgürlüğü İçin Örgütlü Gazeteciler ve Güçlü Dayanışma Projesi’ni sürdürüyor.

Gümüldür’deki sosyal tesisler ve Karataş’taki basın merkezi ve lokaliyle hizmet veren İGC, üyelerine yönelik çeşitli sosyal yardımlaşma projeleri de üretiyor. İzmir Basınından Portreler-Hatıratı Matbuat belgeselleriyle 100’ü aşkın gazetecinin kişisel tarihlerinden yola çıkarak İzmir basın tarihine ışık tutuyor.

9 Eylül Gazetesi yedi yaşında

İGC’nin 66. kuruluş yıldönümünde Türk basınına kazandırdığı gazetecilerin gazetesi 9 Eylül de, 28 Temmuz’da kuruluşunun yedinci yıldönümünü kutluyor. İzmir yerel basınına yeni bir soluk getiren 9 Eylül Gazetesi, güçlü kadrosu ve gündem belirleyen haberleriyle yoluna devam ediyor.

Bir cevap yazın