Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi ihale edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in kuzeyinde yer alan Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinin çöplerinden elektrik üretecek tesisin yapımı ve işletilmesi için ihale sürecini tamamladı. Tesis tamamlandığında çöp sorun olmaktan çıkıp, ekonomik ve ekolojik bir değere dönüşecek.

Bergama, Kınık, Dikili ve Aliağa ilçelerinin evsel atıklarının değerlendirileceği günde 500 ton kapasiteli Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’ni kuracak firma belli oldu. Yılda 1 milyon 540 bin lira kira bedeliyle en yüksek teklifi veren Doğu Star Elektrik Üretim AŞ, 15 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesi’ne kira vererek işletecek.

İhaleyi alan firmasıyla önümüzdeki günlerde sözleşme imzalanacak. Firma sözleşme sürecinin tamamlanmasının ardından imalat çalışmalarına başlayacak. Tesis tamamlandığında çevreye yayılan koku ve diğer çevre sorunları son bulacak. Çöpten elektrik üretilerek ekonomik bir değer yaratılacak.

Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi280 bin metrekarelik depolama alanının 173 bin metrekarelik kısmında kurulacak. Tesis, “mekanik ayırma”, “biyometanizasyon”, “kompost” ve “elektrik enerjisi üretim tesisi” olmak üzere dört üniteden oluşacak.

Cadde ve sokaklardan toplanan, belediye kamyonlarıyla mekanik ayırma tesisine gelen kentsel atıklar, tesisin hemen girişinde bulunan tamamen kapalı atık döküm alanına boşaltılacak. Mekanik ayırma ünitesine alınacak malzemeler burada ayrılarak geri dönüşüme yönlendirilecek.

Biyometanizasyon tesisinde yiyecek ve bahçe atıkları gibi organik atıklar oksijensiz ortamda işlemden geçirilerek biyogaz elde edilecek. Biyogaz elektrik enerjisine dönüştürülmek üzere elektrik enerjisi üretim tesisine iletilecek.

Geriye kalan katı atıklar ise kompost üretim ünitesine alınacak, havalandırılarak olgunlaşması beklenecek. Elde edilen kompost ürün toprak iyileştirici olarak kullanılabilecek.

Tesiste işlenemeyen atık malzemeler düzenli depolama alanlarına alınacak. Depolama alanında oluşan metan gazı da biyogaz arıtmadan geçirildikten sonra elektrik enerjisi üretim tesisine yönlendirilecek. Gaz motorlarında üretilen elektrik enerjisi hem tesisin işletmesinde kullanılacak hem de doğrudan dağıtım şebekesine aktarılacak.

Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte her yıl 12 milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek 25 bin 300 megavat/saat (MWh) elektrik enerjisi üretilecek. Bu değer yaklaşık 14 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir miktara karşılık geliyor. Tesis, 2020 yılının sonunda hizmete alınacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Harmandalı Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi de Eylül ayında çöpten elektrik üretmeye başlayacak.

Bir cevap yazın