Sertel: 4 binden fazla orman işçisinin görevine son veriliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, 5620 Sayılı Kanun’a göre çalışan ve orman yangınlarına müdahale eden geçici orman işçilerinin sözleşmelerinin 10 aydan 6 aya indirildiğini söyledi. Sertel, sözleşme sürelerinin kısaltılmasıyla birlikte orman yangınlarının en yoğun yaşandığı bu dönemde Türkiye genelinde 4 binden fazla orman işçisinin işine son verileceğini dile getirdi.

Atila Sertel, orman işçilerinin sözleşme sürelerinin kısaltılması kararının Mayıs ayında alındığını, ancak işçilere seçimden sonra bildirildiğini açıkladı. Sertel, “Orman yangınlarının en yoğun yaşandığı dönemde yangına müdahale eden işçilerin işine son veriliyor. 8 binden fazla geçici orman işçisinin en az yarısı işinden olacak. Ciddi bir yangın çıkarsa bu yangınlara kim müdahale edecek” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesi veren CHP Milletvekili Atila Sertel, apansız bir şekilde açıkta kalan orman işçilerinin ve kamuoyunun cevap beklediğini söyledi. Yönetilemeyen ekonominin, tüketilen kaynakların cezasının vatandaşa ve işçilere ödettirildiğini, istihdam yerine işsizler ordusu yaratıldığını anlatan Sertel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Orman yangınları yaz aylarında ciddi bir artış gösteriyor. Bütçe olmadığı için orman yangınlarına müdahale eden işçiler kritik bir dönemde işten çıkarılıyor. Yıllardır 9 ay 29 gün süreyle geçici işçi statüsünde görev yapan ve orman yangınlarına müdahale eden işçilerin yarısından fazlasının sözleşmesi 5 ay 29 güne çekildi ve çok kısa bir süre sonra işsiz kalacaklar. 4 bin kadar işçinin sözleşmesi ise yalnızca iki ay uzatıldı. Dolayısıyla yangınlara müdahale edecek ekip yarı yarıya azaldı. Hiçbirimiz istemeyiz ancak ciddi ve geniş çapta bir yangın çıktığında buna kim müdahale edecek. Personel sayısı yetecek mi? Ekonomik nedenlerle alınan bu karar derhal gözden geçirilmeli ve işçilerin sözleşmesi eskiden olduğu gibi yaz boyunca devam etmelidir.”

Bir cevap yazın