Küresel Bağış Projesi’nden TÜRGÖK’e Braille baskı makinesi

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) artık daha fazla görme özürlüye baskılı roman ve dergi gönderebilecek, okur yazarlığını arttıracak. İstanbul Maslak Rotary Kulübü ve Fransa’daki Valenciennes Rotary kardeş kulübünün işbirliği ile başlatılan “Küresel Bağış Projesi” kapsamında iki adet Braille (kabartma yazı baskı makinesi) Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na (TÜRGÖK) teslim edildi.

Düzenlenen törende konuşan TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yazgan, bu projeye destek veren vakıf, konfederasyon ve kulüplere teşekkür etti. Yazgan, “Görme özürlülerin eğitimleriyle kültürel gelişimlerine ücretsiz destek veren Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığı olan TÜRGÖK’ün amacı, görmeyen kişilerin Türkçe okuryazarlık oranını arttırmak, eğitim ve kültürlerine katkıda bulunabilmek ve yaşam kalitelerini yükseltmek” dedi.

Çalışmaları binlerce kişiye ışık oluyor

Törende söz alan İstanbul Maslak Rotary Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Örücü de, “TÜRGÖK’ün yüzlerce görme engelli genç ve çocuğa ışık olup onların yüzünü güldürmeyi amaçlıyoruz. Hayata başarıyla hazırlanıp geleceğe umutla bakmalarını sağlamak ve çalışmalarına katkıda bulunmak üzere iki adet yeni teknoloji kabartma yazı baskı makinesi ve ekipmanlarını TÜRGÖK’e kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Kendisi de görme engelli olan eğitimci, yazar, çevirmen ve Avukat Gültekin Yazgan önderliğinde 2004 yılında İzmir’de kurulan TÜRGÖK, dünyada ve Türkiye’de altı bine aşkın görme özürlüye kabartma baskılı roman ve dergileri ücretsiz olarak gönderiyor. Kitaplığın görme engelliler ve çocuklar için sesli kitapları da bulunuyor.

TÜRGÖK çalışmalarına gönüllü olmak, sesli kitap ve dergilere ulaşmak ilişkin www.turgok.org adresinden bilgi alınabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın