İzmir’de su tüketim tarifelerine yeni düzenleme

İzmir’de Temmuz ayından başlayarak su tüketiminde üç kademeli tarifeye geçilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, su tüketim bedellerinde indirim uygulayacak.

İZSU Genel Müdürlüğü, konutlarda su tüketiminde “0-20 metreküp arası” ve “20 metreküp ve üstü” olarak iki kademeli tarife uyguluyordu. 01 Temmuz 2019 tarihinden geçerli olmak üzere, “0-13 metreküp arası”, “14-20 metreküp arası” ve “21 metreküp ve üstü” olmak üzere üç kademeli tarifeye geçilecek.

Daha önce 0-20 metreküp arası tüketim 4.81 lira, 20 metreküp üstü tüketim 10.72 lira olarak ücretlendiriliyordu. Yeni tarifenin yürürlüğe girmesiyle su tüketim bedelleri 0-13 metreküp arası 4.33 lira, 14-20 metreküp arası 4.69 lira ve 21 metreküp üzeri ise 9.65 lira üzerinden ücretlendirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, uygulanmakta olan birinci ve ikinci kademe su tarifelerinde 20 metreküp su tüketimi için ödenen bedel 96,20 lira. Yapılacak düzenleme ve kademelendirmeyle 20 metreküp su tüketimi için ödenecek bedel yüzde 7.35 indirimle 89,12 liraya düşecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, su tüketim bedellerindeki yeni uygulamayla ilgili şunları söyledi:

“Yaptığımız bu düzenlemeyle hem dar gelirli vatandaşlarımızın yanında olmak, hem de su tasarrufunu teşvik etmek istedik. İzmir’in ucuz ve sağlıklı suya erişimi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bunu şehrimizin refahını artırmak için en önemli önceliklerden biri kabul ediyoruz. Bu doğrultudaki hizmetlerimiz artarak devam edecek. Bayram öncesinde açıkladığımız bu kararın tüm İzmirlilere hayırlı olmasını diliyorum.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın