Tarım ihtisas organize sanayi bölgeleri ihracatı arttıracak

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, tarım ihtisas organize sanayi bölgelerinin devreye girmesiyle birlikte Ege Bölgesi’nden yapılan tarım ürünleri ihracatının 1 milyar dolar artacağını söyledi. Uçak, “Çalışmalar hızla sürüyor. Bu organize sanayi bölgeleri tarım ürünleri ihracatına yeni bir ivme kazandıracak” dedi.

Seferihisar’da İzmir ekonomi basını ile bir araya gelen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Müteşebbis Heyeti Üyesi Hayrettin Uçak, Ege Bölgesi’nden 2018 yılında 5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı yapıldığını, Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 22’sinin Ege Bölgesi’nden yapıldığını anlattı. Ege’de üç yeni tarım organize sanayi bölgesi için çalışmaların yoğun biçimde sürdüğünü söyleyen Uçak, şu bilgileri verdi:

“Tarım ihtisas organize sanayi bölgeleri Menderes’te çiçekçilik, Dikili’de jeotermal enerjiden de faydalanarak meyve sebze üretimi, Ödemiş’de hayvancılık üzerine faaliyet gösterecek. Çalışmalar çok hızlı sürüyor. Üçü faaliyete girdiği zaman mevcut ihracatımızın üstüne 1 milyar dolar ekleneceğini ümit ediyorum. Sadece Dikili’deki Tarım Organize Sanayi Bölgesi, 2 bin 900 dönüm üzerine faaliyet gösterecek. Burada sadece domates değil çilek, şeftali, kayısı, nektarin, erik başta olmak üzere katma değerli ürünler üretip ihraç edilecek. Tarım ihtisas organize sanayi bölgeleri, tarım ürünleri ihracatına yeni bir ivme kazandıracak.”

Yeni tarım ihtisas organize sanayi bölgelerinin ciddi istihdam sağlayacağını da belirten Hayrettin Uçak, “5 dönümde 2-3 kişi istihdam olursa sadece Dikili’deki 2 bin 900 dönümü siz çarpın. Şimdilik kurum görüşleri alınıyor, sadece yatırım odaklı kurum alınacak” diye konuştu. Uçak, bu bölgelerde organik tarımın yanı sıra Ege Bölgesi’nin birçok yerinde yapılan iyi tarım ve sözleşmeli tarımın da yapılabileceğini söyledi.

“Fiyatlar bu yıl gerçekten yüksek”

Patates, soğan fiyatlarındaki artışla ilgili bir soruyu yanıtlayan Uçak, bu kış son 38 yılın en yağışlı yılının yaşandığını hatırlatarak şunları söyledi:

”Patates ve soğan toprak altında yetişiyor, yağışlardan dolayı toplanamadan çürüdü. Toplananların ise raf ömrü az oldu, ürün bu sene dayanamadı.Bir de ürünü toprağın altından çıkarıp depolarda muhafaza etmek zorundayız. Ama üretici ama tüccar kim olursa olsun depolarda stok yapıyor ihtiyaç oldukça oradan tekrar elden geçirip sağlam ürünü paketleyip piyasaya sürüyor.Çürüğünü ayıklayıp atıyor. Başka alternatifimiz yok. Çünkü ürün bu sene dayanmadı. Ürgüp’e yatak limon yapıyoruz, depolarda bulundurmak zorundayız 12 ay. Kimi zaman yüzde 20’si, 50’si telef olan yıllar oldu. Ne oluyor, sağlam kalan malın üzerine biniyor, fiyatlar uçuyor. Depolayıp da ürünü bir liraya aldım da on liraya satayım mümkün değil. Tabandan tavanına kadar izlemek lazım. Ne olup bitiyor, bu ürün nasıl yetişiyor, nasıl muhafaza ediliyor, firesi ne kadardır, ezbere konuşmamak lazım.”

Gazetecilerin sorusu üzerine pazarda meyve sebze fiyatlarının geçtiğimiz yıllara göre gerçekten de yüksek olduğunu belirten Hayrettin Uçak, şu görüşleri dile getirdi:

“Patatesle, soğan, domates de yüksek.Tamamen ben bu sene hava şartlarına bağlıyorum. Kabak, patlıcan, biber. 8-10 lira ama bir de yerine gidelim yerindeki üretici nasıl yetiştiriyor, günlük bir dönem seradan kaç kilo biber topluyor. Soğuklardan gelişmiyor. Bayağı düştü şimdi havaların ısınmayla beraber. Bir anda bir dönüm yerden 200 kilo alırken şimdi 2 ton alıyorsun. Milyon dönüm seralarımız var. Otomatikman üretim çoğalıyor fiyatlar düşüyor.”

“Katma değerli ürün üzerine çalışıyoruz”

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak katma değerli ürün üretimiyle ilgili projeler üzerinde çalıştıkları bilgisini de paylaşan Hayrettin Uçak, “Ege Bölgesinde Kumkuat ve Kivi üretimi üzerinde araştırmalarımız var. Ege Bölgesinde muz üretebiliriz. Denizli ve Salihli’de seralarda muz yetiştirilmeye başlandı, seralarda her türlü ürün yetiştirmek mümkün” diye ekledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın